Imaju ih u rezervi
57

Rusi izgubili 3.000 tenkova u Ukrajini, primorani na remont starih

D. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
U novom izvještaju međunarodnog trusta mozgova se navodi da je Rusija primorana vratiti stare tenkove u službu kako bi nadoknadila gubitke u Ukrajini.

Stopa uništavanja ruskog oklopa u Ukrajini je značajna, uništeno je oko 3.000 tenkova, no think tank tvrdi da to znači da su ruske snage "osakaćene", jer u rezervi ima dosta starijih tenkova koji mogu biti iskorišteni za nadoknađivanje gubitaka. Prema mišljenju trusta mozgova, Rusija ima dovoljno tenkova i za naredne godine.

Međunarodni institut za strateške studije (IISS) nedavno je objavio izvještaj o ovom pitanju u svom godišnjem vojnom bilansu, a pored ruskih gubitaka je navedeno da je i Ukrajina pretrpjela značajne gubitke od početka ruske invazije u februaru 2022. godine. Međutim, uz vojnu pomoć Zapada, Ukrajinci su uspjeli održati svoje zalihe te dodatno poboljšati svoje vojne sposobnosti. Prema izvještaju IISS-a, Rusija još uvijek ima otprilike dvostruko veći broj tenkova spremnih za borbu u odnosu na Ukrajinu, uprkos procjeni da je izgubila 1.120 tenkova samo u prošloj godini.

Henry Boyd, viši saradnik Instituta za vojne kapacitete, procijenio je da je Rusija dodatno pustila u upotrebu između 1.000 i 1.500 tenkova u protekloj godini, što je i nadmašilo gubitke u smislu zamjene.

Međutim, Reuters javlja da je od svih raspoređenih tenkova samo 200 novih, dok su većina stariji modeli koji su obnovljeni. U izvještaju se dalje navodi da je Moskva mogla dati prednost količini nad kvalitetom tako što povukla hiljade starijih tenkova iz skladišta, često do 90 tenkova mjesečno.

Ako su procjene izvještaja tačne, Moskva bi "potencijalno mogla izdržati još tri godine teških gubitaka i nadoknaditi ih iz rezervi čak iako su nižeg tehničkog standarda, uprkos njenoj mogućnosti da proizvodi novu opremu".

U izvještaju se navodi i pokušaj Ukrajine da zaštiti svoje mlađe trupe, a vojnici koji se bore na frontu su u svojim četrdesetim.

Jedna od tačaka je finansijska podrška Evrope i Amerike.

"Zapadne vlade su u poziciji gdje moraju odlučiti da li će Kijevu dati dovoljno oružja da zada odlučujući udarac, a ne samo da ne izgube", objasnio je generalni direktor IISS-a Bastian Giegerich.

Ruske fabrike s proizvodnjom fokusiranom na odbranu već rade u tri smjene. Analitičar Alexander Neill je rekao da je teško procijeniti koliko Rusi imaju najnaprednijih tenkova.

Prema mišljenju stručnjaka IISS-a, pat pozicija će se nastaviti zbog velikih gubitaka na obje strane te iscrpljujuće prirode rovovskog rata.

"Nijedna strana ne može izvršiti napad velikih razmjera bez velikih žrtava, a to će se vjerovatno nastaviti u doglednoj budućnosti", rekao je IISS-ov analitičar.