Kunze je imao samo 14 godina kada su ga sovjetske trupe uhvatile u Berlinu u januaru 1945. godine. Ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov, kazao je da je ovo "čin dobre volje" i da je Vlada Rusije "ostavila po strani nacionalni ponos i pokazala svoju velikodušnost", prenosi satirični portal World News Daily Report.
Reinhard je kao 12-godišnjak uključen u 12. SS Pancer diviziju. Optužen je da je ubio Yakova Dzhugashvilija, sina Josifa Staljina, u koncentracionom logoru Sachsenhausen u aprilu 1943. godine.
Staljinov sin uhvaćen je tokom Bitke za Staljingrad i ubijen je nakon što je njegov otac odbio razmijeniti ga sa njemačkim visokopozicioniranim oficirom Friedrichom Von Paulusom. Staljin je naredio da Kunze bude pritvoren do kraja života bez obzira na sve kako bi "platio za svoj kukavičluk".
Sve do sada, Rusi su poštovali Staljinovu želju. Međutim, vjeruje se da je ovakva odluka došla s ciljem poboljšanja odnosa sa Njemačkom nakon dešavanja u Ukrajini.
Tokom Drugog svjetskog rata Rusi su zarobili oko tri miliona Nijemaca, većinom u posljednjoj godini rata. zarobljenici su prisiljavani na rad u kampovima i na izgradnji ruske infrastrukture.
Do 1950. godine su uglavnom svi oslobođeni. Zvanično, posljednji Nijemac, zarobljenik u Rusiji, vratio se kući 1956. godine.
Vjeruje se da je u radnim kampovima živote izgubilo 381.067 osoba od kojih je 356.700 bilo iz Njemačke dok su preostalih 24.367 bili iz drugih država.
Mnogi historičari tvrdi da je cifra mnogo veća i da ona doseže jedan milion ubijenih.