Rusi ponovo gomilaju snage u Bjelorusiji: Da li se sprema nova invazija ili je u pitanju blef
"Rusi nemaju dovoljno borbene moći za pokretanje ofanzive iz Bjelorusije, a u blizini nema vitalnih ukrajinskih tačaka", rekao je Mark Cancian, vojni analitičar u Centru za strateške i međunarodne studije sa sjedištem u Washingtonu.
Ruske snage pretrpjele su značajne gubitke u ljudstvu i tehnici od septembra, kada je Ukrajina pokrenula protuofanzivu koja se nastavlja u Donbasu na istoku i Hersonu na jugu.
"Rusi vjerojatno žele odvratiti pažnju Ukrajinaca i povući dio svojih snaga od Hersona i Donbasa", rekao je Cancian za Radio Slobodna Evropa.
Satelitske snimke koje je 31. oktobra snimila komercijalna kompanija Planet Lab, pokazuju da je Rusija postavila više od 300 šatora na tri lokacije tokom prošlog mjeseca kako bi privremeno smjestila vojnike na tri poligona u Bjelorusiji.
Uključuju najmanje 190 šatora u Abuz-Lyasnouski u zapadnoj Bjelorusiji gdje kopnene snage treniraju, 35 u Repishchi u centralnoj Bjelorusiji gdje topničke snage vježbaju i 80 u Lasvidi izvan Minska gdje zračno desantne snage treniraju.
Čini se da je većina šatora veličine 12 sa 7 metara, za koju se procjenjuje da u svaki može udobno stati do 25 vojnika. To bi značilo da bi na te tri lokacije moglo biti stacionirano najviše 7500 vojnika.
Iz Rusije nije bilo objašnjenja o svrsi kampova niti o broju vojnika koje planira stacionirati u Bjelorusiji. Ukrajinska obavještajna služba tvrdi da Rusija planira poslati do 20.000 vojnika u Bjelorusiju, što je snaga dovoljno velika da pokuša invaziju.
Ukrajinci su saopćili da su vojnici smješteni ne samo u bazama, već i na civilnim lokacijama, uključujući skladišta, hangare i napuštena poljoprivredna dobra. Zbog toga je teško odrediti broj ruskih vojnika u Bjelorusiji samo na temelju satelitskih snimaka.
Raspoređivanje ruskih trupa u Bjelorusiji možda je pokušaj Minska i Moskve da odvuku ukrajinske snage od protuofanzive na istoku i jugu, prema Institutu za proučavanje rata. Vjerovatno pokušavaju "prikovati" ukrajinske trupe uz sjevernu granicu.
Analitičari kažu da postoji još jedno objašnjenje za pojavu kampova u Bjelorusiji, Rusi ih možda želi koristiti za potrebe obuke jer nema dovoljno kapaciteta unutar Rusije.
Ukrajinski eksperti smatraju da je moguć scenarij u kojem nakon što obuka završi u proljeće ruski vojnici pređu bjelorusku granicu i napadnu Ukrajinu sa sjevera. Ako je tako njihova bi sudbina mogla biti mnogo gora od prvog vala ruskih vojnika koji su izvršili invaziju iz Bjelorusije, a koji su pretrpjeli teške gubitke prije povlačenja krajem marta.
Prvenstveno jer su ukrajinske snage sada bolje obučene i iskusnije, nakon višemjesečnog iskustva u borbama širom zemlje. Također, ukrajinske snage sada imaju moćno zapadno oružje u svojim arsenalima.