"Ako se odluče za novo kliničko ispitivanje, predlažemo da se isproba režim kombinovanja AstraZeneca vakcine sa Sputnik V humanim adenovirusnim vektorom kako bi se povećala efikasnost. Kombinacija vakcina se može pokazati važnom prilikom revakcinacije", napisali su na Twitteru iz tima koji razvijaju Sputnik V vakcinu.
Current full dose AstraZeneca regimen resulted in 62% efficacy. If they go for a new clinical trial, we suggest trying a regimen of combining the AZ shot with the #SputnikV human adenoviral vector shot to boost efficacy. Combining vaccines may prove important for revaccinations.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) November 26, 2020
Sa 2.187.990 infekcija, Rusija ima četvrti najveći broj slučajeva koronavirusa u svijetu, iza SAD-a, Indije i Brazila, piše Reuters.
Međutim, AstraZeneca i Oxford su priznali da su napravili grešku tokom testiranja vakcine protiv koronavirusa, što pokreće mnoga pitanja o preliminarnim rezultatima koje su objavili. Shodno tome, bit će potrebna dodatna istraživanja i ispitivanja njene efikasnosti, što je potvrdio i direktor AstraZenece Pascal Soriot.
Glavni naučni savjetnik britanske vlade Patrick Vallance je rekao da je glavna poenta AstraZeneca vakcine da djeluje, nakon što je upitan o gore navedenim sumnjama.
"Glavni rezultat je da vakcina djeluje i to je ono što pruža posebno uzbuđenje", rekao je Vallance tokom brifinga s premijerom Velike Britanije Borisom Johnsonom.