Rusi se pohvalili uništavanjem hrvatskog lansera raketa u Ukrajini, objavili i snimak
Prema navodima Konašenkova MLRS su uništile jedinice grupe Centar, koje su "poboljšale taktičku situaciju i porazile formacije triju brigada Oružanih snaga Ukrajine."
Hrvatski bacač raketa uništen je ruskim samoubilačkim dronom Lancet. Ruski Reporter piše da je Lancet u posljednjih nekoliko dana uništio tri MLRS-a, od kojih je jedan bio sovjetski MLRS Grad.
"Uništavanje sovjetskog Grada nije neka vijest", piše Reporter i dodaje da drugi slučajevi "zaslužuju veću pažnju".
"Činjenica je da je Lancetov ulov bio rijedak hrvatski MLRS RAK-12, montiran na šasiju oklopnog vozila Humvee. Uz pomoć ovih sustava, nacionalisti mogu pucati na kratke udaljenosti i napadati napredujuće pješaštvo ruskih oružanih snaga", piše portal Reporter.
Lancet 🇷🇺 destruyendo un RAK-SA-12 🇭🇷 en la zona de Járkov.
— Galileo 🇪🇸 (@GalileoArms) May 15, 2024
-Las capacidades antiaéreas 🇺🇦 son prácticamente inexistentes en Jarkov, las FFAA 🇷🇺 están atacando múltiples objetivos 🇺🇦 a 20-30 km en profundidad. pic.twitter.com/cDCRFDK3Xo
Višecijevni raketni sistem RAK-SA-12 128 mm je raketno oružje namijenjeno za ostvarivanje iznenadnih i jakih vatrenih udara na daljinama od 800 do 8500 metara. Proizvodi ga M Adler D, kompanija iz Istre koja se bavi proizvodnjom oružja i vojne opreme, piše Index.
Na stranicama kompanije piše da se RAK-SA-12 koristi za onesposobljavanje i uništavanje neprijateljeve žive sile i vatrenih sredstava u zaklonima i izvan zaklona, artiljerije na hodnji i na vatrenim položajima; zapovjedna mjesta centri veze i motrišta; zračni i pomorski desanti u područjima prikupljanja i iskrcavanja; prometnice, važnije raskrsince, željeznička čvorišta, luke i aerodromi.
RAK-SA-12 je zbog svoje male težine dosta velikog dometa i ubojite moći rakete, pogodan za uporabu na raznovrsnom zemljištu i u svim meteorološkim uslovima. Za gađanje iz lansera mogu se upotrebljavati rakete 128 mm model M63, M91, M91A1,A2 s upaljačem RUK M92 i RUTI M94 pri temperaturama od -30 °C do +50 °C.
Lanserom rukuju pet obučenih operatera kojima komanduje vođa grupe. Vrijeme potrebno za prelazak iz hodnog u bojni položaj je oko 90 sekundi, a iz bojnog u hodni položaj oko jedne minute.
Osnovni način premještaja lansera je vuča tegljačem (kamionom), a može se prevoziti kamionom, željeznicom, brodom, helikopterom i avionom.