Duguju 700 miliona dolara
24

Rusija će prekinuti isporuku plina Moldaviji ukoliko prije prvog decembra ne plati dug

N. O.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Nakon neuspjelih pokušaja da se obnovi dugoročni ugovor o isporuci plina iz Rusije u Moldaviju koja pati od nestašica, Gazprom je najavio da bi isporuke mogle biti obustavljene sljedećeg mjeseca ako ne otplate dug koji iznosi nešto više od 700 miliona dolara.

Kompanija kaže da je vlada Moldavije uzrokovala krizu u opskrbi plinom u kojoj se zemlja sada nalazi, te da je ukupni dug Moldavije trenutno 709 miliona dolara.

Međutim, Gazprom je insistirao da situacija nema nikakve veze s politikom, jer kompanija ne može sebi priuštiti da posluje s gubitkom.

Moldavija je u petak proglasila vanredno stanje zbog nestašice prirodnog gasa. Kriza se razvila usred rekordno visokih cijena, a nakon što je ugovor s ruskim Gazpromom koji datira iz 2008. istekao u septembru.

Isporuke su nastavljene kao privremena mjera tokom cijelog oktobra, ali se strane nisu uspjele dogovoriti o uslovima za obnovu.

Ranije u subotu, potpredsjednik vlade Moldavije Andrei Spinu, koji je predvodio delegaciju svoje zemlje u Moskvi, izvijestio je o nedostatku napretka u pregovorima o opskrbi gasom. Ruska strana je tražila "finansijske i nefinansijske uslove, uključujući izmirenje historijskog duga", rekao je on u objavi na Facebooku, tvrdeći da bi troškovi rješavanja slučaja bili "veći od ponuda na međunarodnim tržištima gasa".

Odgovarajući na tvrdnje, Gazprom je rekao da iako se moldavskim vlastima možda ne sviđa cijena ruskog gasa, priroda cijena je jasna i transparentna. Kompanija je dodala da je potpisivanje novog sporazuma moguće samo ako Moldavija prizna svoj dug.

Sa pozitivne strane, rekao je Spinu, Gazprom se složio da poveća dnevnu isporuku u Moldaviju za 5 miliona kubnih metara tokom ostatka oktobra, što je donekle ublažilo užasnu situaciju u zemlji.

Premijerka Moldavije Natalia Gavrilita ranije je u parlamentu rekla da je pokriveno samo 67 posto potreba zemlje za gasom u oktobru i da je za pokrivanje deficita potrebno dodatnih 16 miliona kubnih metara. Daljnji nedostatak može predstavljati prijetnju plinskoj infrastrukturi, upozorila je ona.