Nije nuklearno oružje
21

Rusija koristi municiju sa osiromašenim uranijem, a sada se dvolično žali

F. H.
Rusija je unaprijedila tenkove T-80 da mogu koristit osiromašeni uranij
Rusija je unaprijedila tenkove T-80 da mogu koristit osiromašeni uranij
Rusija je rutinski koristila municiju s osiromašenim uranijem za koju je rekla da imaju "nuklearnu komponentu" nakon što je Velika Britanija najavila donaciju Ukrajini.
Državna ministrica odbrane Velike Britanije Annabel Goldie rekla je da će njena država "osigurati municiju, uključujući metke za probijanje oklopa koji sadrže osiromašeni uranij". Projektili s osiromašenim uranijem (DU) pratit će glavne borbene tenkove Challenger 2 koji se šalju u Ukrajinu, rekla je Goldie 20. marta.

Osiromašeni uranij je nusproizvod nuklearnog goriva, a njegova svojstva znače da se njegova velika gustoća može koristiti u vojne svrhe, uključujući i projektile za probijanje oklopa. Meci od teškog metala su 70 posto gušći od olova i sami se oštre pri udaru o oklop, ranije je rekla vlada Velike Britanije.

Municija s osiromašenim uranijem može se legirati s drugim metalima, kao što su volfram i titan, a zatim se ispaljuje pri velikim brzinama kako bi probilo oklop tenka.

"Toliko je gust i ima toliki zamah da jednostavno prolazi kroz oklop — i zagrijava ga toliko da se zapali", rekao je ranije za Associated Press stručnjak RAND-a za nuklearno oružje Edward Geist.

Takvi su projektili vrlo učinkoviti u uništavanju modernih tenkova i oklopnih vozila", rekla je Goldie u pisanoj izjavi.

Kremlj je uzvratio na tu objavu, a ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da postoji "nuklearna komponenta" u obećanoj isporuci municije, na što će "Rusija morati odgovoriti u skladu s tim".

Ali britanske oružane snage "desetljećima koriste osiromašeni uranij u svojim granatama za probijanje oklopa", rekao je glasnogovornik britanskog ministarstva odbrane.

"To je standardna komponenta i nema nikakve veze s nuklearnim oružjem ili sposobnostima. Rusija to zna, ali namjerno pokušava dezinformisati", rekao je glasnogovornik.

Rusija također održava vlastite zalihe municije s osiromašenim uranijem. Glasnogovornik američkog Ministarstva odbrane rekao je za Associated Press da SAD, zajedno s drugim nacijama, "također dugo posjeduju granate s osiromašenim uranijem, uključujući Rusiju".

"Rusija sigurno posjeduje municiju s osiromašenim uranijem, posebno tenkovske projektile velike brzine za probijanje oklopa koji su identični onima kojima će Velika Britanija opskrbljivati Ukrajinu", rekao je stručnjak za vojnu tehnologiju David Hambling za Newsweek.

Od 1982. Rusija je koristila nekoliko tipova tenkovskih projektila s osiromašenim uranijem, uključujući varijante projektila "Svinets", rekao je za Newsweek William Alberque iz istraživačkog centra Međunarodnog instituta za strateške studije.

Ruski državni mediji ranije su objavili nadogradnju ruskih glavnih borbenih tenkova, uključujući T-80BV, kako bi bili sposobni ispaljivati projektile s osiromašenim uraniem. Jedan ruski stručnjak rekao je 2018. za državnu novinu Tass da upotreba municije s osiromašenim uranijem nije prekršila nijedan međunarodni sporazum.

Ruske državne novine Rossiyskaya Gazeta na sličan su način izvijestile 2018. da će se izvršiti nadogradnje tenkova T-72 I T-90 tako da mogu koristiti municiju sa osiromašenim uranijem.

"Trenutno nema konkretnih dokaza da Rusija koristi osiromašeni uranijum u Ukrajini, ali bilo bi neprikladno da ga ne koriste. DU meci su ključni dio njihovog naoružanja", rekao je penzionisani pukovnik Hamish de Bretton-Gordon, bivši komandant hemijske, biološke, radijacijske i nuklearne odbrane Velike Britanije i NATO-a.

Municija s osiromašenim uranijumom prvenstveno se koristi u tenkovskim borbama, kojih je do sada bilo relativno malo u Ukrajini, rekao je vojni stručnjak David Hambling.