Rusija na strani Hezbolaha?: IDF očekivao staro sovjetsko oružje, a dočekale ih moderne ruske rakete
Među pronađenim naoružanjem nalaze se i moderne protutenkovske rakete Kornet, proizvedene tek 2020. godine.
Sirijska vojska već dugo raspolaže ruskim oružjem. Damask je decenijama bio "tradicionalni kupac" ruskog naoružanja, a Rusija u Siriji ima značajne vojne zalihe.
Hezbolah sada posjeduje moderno i sofisticirano rusko naoružanje, čija je količina značajno veća nego što su Izraelci prvobitno procjenjivali. Prema informacijama koje The Wall Street Journal prenosi od pouzdanih izvora iz sirijskih sigurnosnih službi i arapskog izvora, ovo oružje je iz ruskih skladišta prebačeno direktno u južni Liban.
Izraelska vojska, koja od rata s pokretom Hezbolah 2006. nije ulazila u dijelove južnog Libana, nije imala dovoljno informacija da procijeni trenutne zalihe Hezbolaha. Ranije se smatralo da Hezbolah posjeduje staro rusko oružje, većinom proizvedeno još u Sovjetskom Savezu.
Međutim, oružje koje je sada otkriveno mnogo je modernije i naprednije. Prema navodima The Wall Street Journala, značajno je doprinijelo borbenoj sposobnosti Hezbolaha. Protutenkovske rakete Kornet, koje se nalaze među pronađenim naoružanjem, spadaju u najefikasnije u arsenalu pokreta i odgovorne su za pogibiju mnogih izraelskih vojnika.
Rusija na strani Hezbolaha?
Otkriće modernog naoružanja dodatno je povećalo zabrinutost u Izraelu da Rusija produbljuje odnose s Hezbolahom, uprkos tvrdnjama Moskve da se ne svrstava ni na jednu stranu u sukobima između Izraela i njegovih susjeda. Od početka rata u pojasu Gaze, nekoliko lidera Hamasa posjetilo je Rusiju.
Izrael je dugo pokušavao zadržati dobre odnose s Rusijom, djelimično kako bi mogao nastaviti operacije u Siriji, gdje provodi zračne udare s ciljem zaustavljanja isporuka oružja Hezbolahu iz Irana. Ipak, bivši izraelski ambasador u Rusiji Arkady Mil-Man smatra da je došlo vrijeme za odlučnije djelovanje.
"Moramo objasniti Rusima da više nećemo tolerisati bilo kakvu pomoć Hezbolahu i Iranu koja može naštetiti Izraelcima", izjavio je Mil-Man, koji sada radi u Institutu za proučavanje nacionalne sigurnosti u Tel Avivu.
Rat u Ukrajini i Bliski istok
Prema The Wall Street Journalu, ruska uloga na Bliskom istoku značajno se promijenila od 2022. godine, kada je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu. Rusija od tada agresivnije djeluje protiv SAD-a i njihovih saveznika, gdje god je to moguće.
Na primjer, Rusija je jemenskim Huti pobunjenicima dostavila koordinate za napade na zapadne brodove u Crvenom moru i razmatra isporuku protivbrodske rakete, navodi list. Wagnerova grupa, poznata ruska plaćenička organizacija, čak je planirala isporuku sistema protivzračne odbrane Hezbolahu, ali nije poznato da li je isporuka realizirana.
Rusija je također intenzivirala saradnju s Iranom. Teheran je počeo isporučivati naoružanje, uključujući dronove i balističke rakete, koje Rusija koristi u Ukrajini.
Iste vrste bespilotnih letjelica koje se koriste u Ukrajini, prema izraelskim izvorima, Hezbolah sada upotrebljava protiv Izraela, uz smrtonosne rezultate. Ova situacija potaknula je izraelske vojne kompanije na saradnju i razmjenu informacija sa svojim ukrajinskim kolegama.