Neokolonijalne navike
33

Rusija o Zapadnom Balkanu: Zemlje su primorane podržati antiruske sankcije zbog ucjena iz Brisela

V. K.
Zamjenik direktora Ureda za informisanje Rusije Aleksej Zajcev (Foto: Mid.ru)
Zamjenik direktora Ureda za informisanje Rusije Aleksej Zajcev (Foto: Mid.ru)
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije ponovo se oglasilo povodom situacije u Ukrajini kao i na navode o mogućoj upotrebi nuklearnog oružja u Ukrajini ili nekoj drugoj državi u Evropi.

Tokom razgovora s novinarima, zamjenik direktora Odjeljenja za informisanje Ministarstva vanjskih poslova Rusije Aleksej Zajcev izjavio je kako će Rusija za nekoliko dana proslaviti Dan pobjede Crvene armije protiv nacističke Njemačke, a da se Rusija danas suočava sa sličnom prijetnjom u Ukrajini.

"Danas ukrajinski nacionalisti i plaćenici vode rat protiv civilnog stanovništva Ukrajine i Donbasa. Svakodnevno vrše neselektivna granatiranja u Donjecku i Lugansku. Ukrajinska vojna oprema nalazi se u stambenim područjima, bolnicama, školama i vrtićima", rekao je Zajcev.

On je naglasio kako dvolična politika zemalja EU i NATO-a izaziva ogorčenje u Rusiji.

"Dok verbalno pozivaju na rani prekid neprijateljstava, oni čine sve da to spriječe. U porastu su isporuke oružja Ukrajini i obim isporuke procjenjuje se na milijarde dolara. Samo je Washington poslao vojne proizvode u iznosu od 3,8 milijardi dolara", rekao je zvaničnik Ruske Federacije.

Naveo je kako su rusko-ukrajinski pregovori u fazi stagnacije.

"Izjave ukrajinskih političara govore o tome da nisu spremni da ih nastave", poručio je.

Nakon toga, osvrnuo se i na ruski propagandni video koji je objavljen na državnoj televiziji, a u kojem se simulira nuklearni napad na Veliku Britaniju.

"Ne znam o čemu se radi. U svakom slučaju, jasno je da to nisu citati ruskih zvaničnika. Sergej Lavrov je nekoliko puta govorio o potrebi da se striktno pridržavaju dogovora o neprihvatljivosti nuklearnog rata, te da se uzmu u obzir rizici oružanog sukoba između nuklearnih sila. Istovremeno, ako govorimo o rizicima i mogućim razlozima za zabrinutost, njih ne generira ruska televizija pa ni britanski mediji, već direktne aktivnosti zapadnih zemalja", ističe Zajcev.

Između ostalog, on se osvrnuo i na izjavu kancelara Njemačke Olafa Scholza koji je rekao kako sve zemlje Zapadnog Balkana moraju ući u Evropsku uniju.

"Jasno je da članice EU daju ovakve neobavezujuće izjave kako bi razveselile zemlje Zapadnog Balkana u kojima raste razočarenje zbog odugovlačenje procesa njihovog približavanja EU. Za žaljenje je jedna stvar - da je Njemačka potpuno zaboravila lekcije historije te da i dalje doživljava Zapadni Balkan kao sferu svojih isključivih geopolitičkih interesa. Ne skrivajući se, odvode ih u svoje 'dvorište, dok se Rusija optužuje da pokušava uspostaviti zonu utjecaja u Evropi", naveo je.

Na kraju, naglasio je kako je Rusija ukazivala na štetnu praksu da se eurointegracijske težnje zemalja Zapadnog Balkana koriste za otvorene ucjene i istiskivanje investicija.

"Pod izgovorom da slijedi Brisel, Balkan je primoran da podrži antiruske sankcije i suočen je s vještačkim izborom - ili ste s EU ili s Rusijom. Primjena agende koju nameće EU ne uzima u obzir mentalitet, historijske, lingvističke, vjerske i kulturne korijene zemalja Zapadnog Balkana. Pozivamo EU da napusti svoje neokolonijalne navike i da se nastavi pridržavati ravnopravnog pristupa susjednim zemljama, uključujući i one na Zapadnom Balkanu", zaključio je Zajcev.