Rusija pokušava pronaći ostatke američkog drona koji se srušio u Crno more
Riječ je o velikom dronu MQ-9 Reaper, koji je završio u moru u utorak. SADsu saopćile da su oborile oštećeni dron nakon što više nije mogao letjeti, što je posljedica oštećenja nastalog kada je ruski borbeni avion "zakačio" njegov propeler. Ipak, Moskva je odbacila ove tvrdnje.
Govoreći za državnu televiziju, sekretar ruskog sigurnosnog vijeća Nikolaj Patrušev je potvrdio da Moskva pokušava pronaći dron.
"ne znam da li ćemo ih moći uzeti ili ne, no moramo ih pronaći", kazao je Patrušev.
On je dodao da je prisustvo drona iznad Crnog mora "potvrda" da su SAD direktno umiješane u rat.
Zvaničnikiz Washingtona John Kirby je kazao da SAD također traže letjelicu, no istakao je da će Rusija, ako uspije naći dron prije, imati minimalnu mogućnost da iskoristi korisne podatke.
To je potvrdio i general Mark Milley, koji je kazao da su SAD poduzele mjere kako bi se osiguralo da oboreni dron ne sadrži ništa vrijedno. On je kazao da će biti teško doći do drona jer dubina vode na lokaciji pada iznosi između 1.200 i 1.400 metara.
Američki vojni zvaničnici su kazali da se incident dogodio u utorak ujutro te da je "sukob" trajao 30 do 40 minuta. U izvještaju SAD-a se navodi da su ruski borbeni avioni ispuštali gorivo na dron nekoliko puta prije samog sudara. Nakon kontakta je navodno dron izgubio sposobnost leta i upravljanja, kao i da je u sudaru vjerovatno oštećen i ruski avion.
S druge strane, Rusi tvrde da njihova dva borbena aviona Su-27 nisu imala kontakt s američkim dronom. Dodali su da je dron pao u more nakon "oštrog manevra" te da je letio s isključenim transponderima, odnosno komunikacijskim uređajima.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin je potvrdio da je razgovarao s ruskim kolegom Sergejem Šojguom nakon pada drona. U saopćenju objavljenom nakon telefonskog poziva, rusko ministarstvo odbrane je navelo da je Šojgu za incident okrivio "pojačane izviđačke aktivnosti protiv interesa Ruske Federacije", Letove američkih dronova uz obalu Krima nazvao je "provokacijom".
Poznato je da su SAD i Velika Britanija ranije ulagale dosta truda da vrate svoju tehnologiju nakon incidenata, a primjer je slučaj izvlačenja borbenog aviona F-35 s dna Južnog kineskog mora. No, čini se da Pentagon nije previše zabrinut zbog gubitka drona. Riječ je o starijoj tehnologiji koja je i ranije uništavana.
S druge strane, pokušaj traženja oborenog drona u dubokim vodama blizu ratne zone gdje patroliraju ruski brodovi i podmornice mogao bi predstavljati još veći rizik za eskalaciju. Tenzije oko Crnog mora su porasle otkako je Rusija izvršila aneksiju Krima 2014. godine, međutim od ruske invazije na Ukrajinu, SAD i Velika Britanija su povećale broj nadzornih letova.
Izgubljeni Reaper je možda nosio nadzornu kapsulu za prikupljanje elektronskih podataka.