Rusija povećava represiju nad vlastitim stanovništvom dok se muči sa invazijom u Ukrajini
To je također dodatni dokaz odlučnosti Rusije da iskorijeni ono što vidi kao zapadne liberalne vrijednosti, koji je došao iste sedmice kada je ruski parlament poslao nacrt zakona kojim se proširuje zabrana onoga što se naziva "propagandom" LGBT tema.
Zakon o stranim agentima iz 2012. godine, usvojen je nakon talasa protesta protiv Putinovog povratka na mjesto predsjednika. Zakon je zahtijevao od organizacija koje se bave političkim aktivnostima i koje primaju sredstva iz insostranstva da se registruju kao strani agenti i da se pridržavaju drakonskih pravila i ograničenja.
Zakon je od tada postepeno ažuriran, čineći okosnicu sve čvršćeg kočenja civilnog društva u Rusiji tokom protekle decenije. Od četvrtka je ta definicija proširena tako da uključuje ne samo pojedince ili organizacije koje primaju sredstva iz insostranstva, već i one koji su "dobili podršku i (ili) su pod stranim utjecajem".
Ruski novinar u egzilu Andrej Soldatov poznat po svom istraživačkom radu o ruskim sigurnosnim službama tvrdi da je ovo dio obračuna koji je povezan s porazima Rusije u Ukrajini.
"Ne možete dati dobro objašnjenje zašto ste odustali u Hersonu. Najbolji način je dodate elemente straha", rekao je Soldatov.
Dalja erozija slobode govora i demokratskih sloboda u Rusiji ide ruku pod ruku sa onim što Kremlj eufemistički naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini skoro od samog početka.
Nekoliko dana nakon invazije, Rusija je ograničila pristup Facebooku, nekim zapadnim novinskim agencijama i nezavisnim medijima u zemlji. Mirni protesti su ugušeni, a hiljade uhapšeno.
Prošireni zakon o stranim agentima sada je još moćnije oruđe u ruskom zakonodavnom alatu za usklađivanje stanovništva sa svojim ciljevima.
"