Građani drugog reda?
21

Rusija ulazi u obračun s migrantima: Nove mjere ograničavaju slobodu, brakove i posjedovanje imovine

Piše: B. H.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Rusija će ove godine primijeniti stroge mjere prema migrantima. Od 5. februara na snagu stupa zakon koji će omogućiti deportaciju migranata ili osoba bez državljanstva koje borave na teritoriji Ruske Federacije bez zakonskih osnova.

Vlast će također moći protjerati i one migrante koji legalno borave u zemlji, ali su prekršili zakon. Osobama koje se nalaze na listi kontroliranih, a kojima prijeti deportacija, bit će strogo ograničena osnovna prava. U vezi s tim značajno se povećavaju ovlasti policije i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ministarstvo unutrašnjih poslova će prvo izraditi registar migranata koji su prekršili zakon na osnovu postojećih podataka. U drugoj fazi taj registar će biti dostupan državnim uredima i drugim tijelima, objavila je 1. januara ruska državna novinska agencija TASS.

Kada se stranci nađu na ovoj listi, neće smjeti napustiti mjesto boravka bez odobrenja, niti napustiti općinu u kojoj žive. Neće smjeti voziti vozila niti polagati vozačke ispite, kupovati ili prodavati nekretnine i automobile, niti ih registrovati. Bit će im zabranjeno sklapanje brakova i otvaranje bankovnih računa, kao i obavljanje novčanih transakcija i registracija pravnih subjekata na svoje ime.

Pravo na sklapanje brakova i osnivanje porodice, prema članku 16. Opće deklaracije o ljudskim pravima, osnovno je ljudsko pravo punoletnih osoba.

Onima koji osobama sa liste kontroliranih pružaju "pomoć u boravku na teritoriji Ruske Federacije" bit će izrečene kazne. Za fizička lica kazne će iznositi od dvije do pet hiljada rubalja (450 do 1.090 kruna), naveo je TASS. Za službenike kazne će biti od 35 do 50 hiljada rubalja, dok će za firme iznositi od 400 do 500 hiljada rubalja.

Policija će, u slučaju kontrola migranata kojima prijeti deportacija, moći ulaziti u kuće i stanove gdje žive, kao i na druga mjesta gdje borave, bez posebnog odobrenja. Zakon koji to omogućava stupa na snagu 5. marta, izvijestila je u četvrtak agencija TASS.

Policija će također imati pravo tražiti od organa Ruske Federacije, ali i stranih država, informacije potrebne za kontrolu ovih osoba.

Ovo će uključivati i podatke o bankovnim računima, uključujući promet novca na računima, iako su te informacije zaštićene bankarskom tajnom. Isto se odnosi i na poslovne ugovore.

Od 5. marta, osim policije, migrante predviđene za deportaciju moći će nadzirati i službenici Ministarstva unutrašnjih poslova. Za to će moći koristiti i tehnička sredstva. Policija će imati pravo koristiti i podatke iz mobilnih uređaja, geolokacijske podatke ili informacije iz platnih sistema koji koriste tehnologiju prepoznavanja lica.