Velika Britanija bijesna
24

Rusija uložila veto na rezoluciju o Sudanu u Vijeću sigurnosti koju nije podržao Sudan

Piše: F. H.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
U potezu koji su oštro osudile Velika Britanija i SAD, Rusija je stavila veto na nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojom se poziva na prekid vatre u Sudanu.

Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy nazvao je veto "sramotom". Ali Rusija je optužila Veliku Britaniju za miješanje u sudanske poslove bez uključivanja samog Sudana.

Vjeruje se da je 19-mjesečni građanski rat u Sudanu doveo do smrti desetina hiljada ljudi. Više od 11 miliona protjerano je iz svojih domova.

Humanitarni radnici kažu da je sukob stvorio najveću svjetsku humanitarnu krizu, s hiljadama u opasnosti od gladi. Sudanski aktivisti vrlo su kritikovali UN zbog sporog reagiranja na sukob.

Počelo je u aprilu prošle godine nakon što su vojska i moćna paravojna skupina, Snage brze podrške (RSF), započeli žestoku borbu za vlast.

U nacrtu rezolucije od ponedjeljka, koji su predložili Velika Britanija i Sierra Leone, pozivaju se obje strane da odmah zaustave neprijateljstva i započnu pregovore s ciljem dogovora o nacionalnom prekidu vatre.

Također je pozvala vojsku i RSF da poštuju prethodne sporazume o zaštiti civila, ali je posebno spomenula napade RSF-a u zapadnoj regiji Darfur i drugdje u zemlji.

Predstavnik Sudana u UN-u rekao je da u tekst nisu uvrštene klauzule koje je tražio.

Osim Rusije, svih ostalih 14 država članica Vijeća sigurnosti glasalo je za nacrt, no veto je značio da rezolucija nije prošla.

"Ovaj ruski veto je sramota i još jednom pokazuje svijetu prave boje Rusije. Pitam ruskog predstavnika pri punoj savjesti koji sjedi ondje na svom telefonu. Koliko još Sudanaca mora biti ubijeno? Koliko još žena mora biti silovano? Koliko još djece mora ostati bez hrane prije nego što Rusija počne djelovati?", kazao je Lammy.

Američka ambasadorica pri UN-u Linda Thomas-Greenfield bila je jednako otvorena, optužujući Rusiju za opstruiranje poteza "kako bi se riješila katastrofalna situacija u Sudanu, te igranje obje strane, obje strane sukoba kako bi unaprijedila vlastite političke ciljeve, nauštrb života Sudanaca".

Ali ruski predstavnik u UN-u, Dmitry Polyanskiy, rekao je da se sudanski suverenitet ignorira, dodajući da je rezolucija koju podupire Velika Britanija "pokušaj da sebi daju priliku da se umiješaju" u ono što se događa u Sudanu.

"Sram te bilo, UK! Za pokušaj proguravanja rezolucije koja ulijeva benzin u krizu ostavljajući mutne vode zapadnim zemljama, koje toliko vole u bivšim kolonijama, da guraju svoj plan", poručio je Polyanskiy.

Govoreći nakon završetka rasprava u Vijeću sigurnosti, sudanski ambasador pri UN-u, Al-Harith Idriss al-Harith Mohamed, rekao je da određeni "preduvjeti" nisu bili u nacrtu.

Rekao je da je Sudan želio klauzulu kojom se osuđuje potpora Ujedinjenih Arapskih Emirata RSF-u, nešto što su UAE dosljedno poricali.

Također je želio da se RSF klasificiraju kao "teroristi... jer vode rat istrebljenja protiv civila".