Smiješne tvrdnje
126

Ruski propagandisti tvrde da Rusija nije htjela da zauzme Kijev za tri dana, ali da je to mogla

F. H.
Screenshoot: Twitter
Screenshoot: Twitter
Ruska propagandistica Julija Vitjazeva je na državnoj TV izjavila da ruski predsjednik Vladimir Putin zapravo nije želio zauzeti Kijev, glavni grad Ukrajine, u tri dana na početku rusko-ukrajinskog rata, a da je htio to uraditi, da je mogao.

"Oni (SAD) su govorili da je glavno postignuće Ukrajine to što Kijev još uvijek nije zauzet u tri dana, kao što smo obećali, kao što je predviđao američki general Mark Milley", rekla je Vitjazeva.

Ali, dodala je, "u Ukrajini su svi zaboravili činjenicu da su to riječi američkog generala".

"Dakle, svi govore da smo svi planirali zauzeti Kijev za tri dana. Da ponovim, da smo htjeli učiniti to, mi bismo to učinili", navela je.

Vitjazeva je nastavila: "Štaviše, imamo sve kapacitete i resurse da to učinimo kao što su Amerikanci zauzeli Faludžu. Zašto ne? Ali naš vrhovni komandant ne želi. Njemu ne treba ta Pirova pobjeda. A ni mi ne jer ćemo tamo živjeti kasnije."

Na početku ruske invazije na Ukrajinu prošlog februara, mnogi su vjerovali da će glavni grad Ukrajine pasti u ruke ruskih trupa "u roku od nekoliko dana". Dok su govorili pod anonimnošću prije gotovo godinu dana, tri američka dužnosnika rekla su da će fokus Moskve biti okružiti ukrajinske snage i prisiliti ih na predaju ili uništiti.

Prema riječima dužnosnika, Rusi su tada očekivali da će Kijev biti zauzet u roku od 96 sati, a zatim da će vodstvo Ukrajine predati se za otprilike sedam dana. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ostao je uporan u svojoj želji da odbrani svoju zemlju.

Dok su ruske trupe prelazile granicu s Ukrajinom, Zelenskom je ponuđen put za evakuaciju iz zemlje koja će uskoro biti razorena ratom. Odbio je napustiti ukrajinsko tlo, nezaboravno rekavši: "Borba je ovdje; treba mi municija, a ne prijevoz."

Danas izgledi za rusku pobjedu nad Ukrajinom izgledaju drugačije. Iako su Putinove trupe napredovale u blizini grada Bahmuta, nisu uspjele iznijeti potpunu pobjedu. Moskva se također suočava s nedostatkom artiljerije, a prema bivšem generalu američke vojske Marku Hertlingu, Putin će vjerovatno izgraditi odnose s Iranom i Kinom zbog sve manjih zaliha.

"Istina je [da] Rusija pokušava pridobiti partnere s različitim zemljama, koje imaju različite vrste municije kojima mogu pomoći u opskrbi ovog rata", rekao je Hertling govoreći za CNN u decembru.