SAD će isplatiti odštetu porodicama čiji su članovi greškom ubijeni tokom napada dronom u Kabulu
Povodom isplate naknade porodicama oglasio se i zamjenik ministra odbrane SAD-a Colin Kahl koji je naglasio kako je razgovarao s predsjednikom organizacije čiji je uposlenik bio jedna od žrtava američkog napada dronom te da je dogovorena i određena naknada šteta i firmi za koju je ubijeni Afganistanac Zemari Ahmadi radio.
"Ahmadi i drugi koji su poginuli u napadu bili su nevine žrtve koje nisu snosile krivicu niti su bile povezane s organizacijom ISIL-K. Također, oni nisu predstavljali nikakvu prijetnju američkim snagama", rekao je glasnogovornik Pentagona John Kirby.
Podsjetimo, polovinom septembra Vojska SAD-a saopćila je kako je u napadu bespilotnim letjelicama u Kabulu koji su izveli američki vojnici stradalo 10 civila uključujući sedmero djece.
Pentagon je saopćio kako je američka vojska izvela napad 29. augusta, a cilj akcije bila je "neutralizacija" bombaša samoubica organizacije ISIL-K koji je predstavljao neposrednu prijetnju za Međunarodni aerodrom u Kabulu s kojeg je krajem augusta vršena evakuacija stranih državljana, ali i domaćih stanovnika.
"U vrijeme udara bio sam uvjeren da smo spriječili neposrednu prijetnju našim snagama na aerodromu. Sada, kada je naša istraga zaključena, ispostavilo se da se dogodila tragična greška", rekao je američki general Frank McKenzie.
Također, istaknuto je kako je američka vojska u zaključku izvještaja ocijenila kako u napadu najvjerovatnije nisu stradali članovi ISIL-K organizacije te da Pentagon razmišlja o odšteti koju će isplatiti porodicama.
U saopćenju ministra odbrane SAD-a Lloyda Austina navedeno je kako je u napadu dronovima stradao i čovjek koji je radio za neprofitnu organizaciju u Kabulu.
"Izvinjavamo se i nastojat ćemo naučiti nešto iz ove strašne greške", navodi se.