SAD i EU namjeravaju smanjiti emisije metana za 30 posto u sljedećoj deceniji
Obećanje je uslijedilo jer je generalni sekretar UN-a, Antonio Guterres, upozorio na "veliki rizik od neuspjeha" na vitalnim klimatskim razgovorima UN-a, nazvanim Cop26, koji su planirani u Glasgowu ovog novembra,
Metan je snažan staklenički plin, oko 80 puta učinkovitiji u hvatanju topline u atmosferi od ugljičnog dioksida, a emisije rastu posljednjih godina. Proizvodnja prirodnog gasa, mesa i drugi oblici poljoprivrede su među glavnim izvorima.
Pakt između SAD -a i EU -a postavlja cilj smanjenja najmanje 30 posto globalne emisije metana, u periodu 2020. - 2030. godine. Ako se usvoji širom svijeta, to bi smanjilo globalno zagrijavanje za 0,2 stepena Celzijusa do 2040., u odnosu na vjerovatno povećanje temperature koje se očekuje do tada. Svijet je sada oko 1,2 stepena topliji nego u predindustrijsko doba, piše The Guardian.
Boris Johnson rekao je da će Velika Britanija biti jedna od prvih koja će se pridružiti obećanju o metanu između SAD-a i EU, kada se otvori za više potpisnika na Cop26.
On je u petak na sastanku svjetskih lidera iz velikih ekonomija rekao:
"U posljednjih 30 godina Velika Britanija smanjila je emisije metana za otprilike 60 posto".
Najava je bila važna pobjeda uoči Cop26. Zamah u razgovorima o Cop26 posustao je posljednjih dana, jer su objavljena dva izvještaja koja pokazuju da su ključni ciljevi na pregovorima daleko od cilja.
UN je u petak objavio izvještaj u kojem je utvrđeno da bi trenutna obećanja o emisijama nacionalnih vlada rezultirala povećanjem emisija od 16 posto u 2030. u odnosu na nivo iz 2010. godine, dok nauučnici upozoravaju da se emisije moraju smanjiti za 45 posto u tom razdoblju kako bi ostale unutar 1,5 Celzijusa.
Guterres i britanski premijer Boris Johnson bit će zajedno domaćini hitnog samita više od 30 svjetskih lidera u ponedjeljak, na generalnoj skupštini UN-a u New Yorku, čiji je cilj prevazilaženje krize oko finansiranja borbe protiv klimatskih promjena