SAD i Izrael održavaju najveću vojnu vježbu ikada: Iran bi mogao izvući određene zaključke
U vježbu gađanja nazvana "Juniper Oak" je uključeno 100 američkih aviona, među kojima su lovci, bombarderi i avioni za punjenje goriva. Oni će letjeti s 42 izraelska aviona. Američki nosač aviona "George H.W. Bush" je također uključen u vježbu i njime se obuhvataju svi aspekti ratovanja, što podrazumijeva svemirsko i elektronsko ratovanje.
Prema riječima visokog zvaničnika američkog odbrambenog sistema, ne može se pronaći vježba koja je približna ovoj. Učestvuje skoro 6.500 vojnika SAD-a, kao i više od 1.100 izraelskih vojnika.
Vježba se dešava uprkos zabrinutosti novim sastavom izraelske vlade pod premijerom Benjaminom Netanyahuom. U vladi su ultranacionalisti, predstavljeni u strankama Otzma Yehudit (Jevrejska snaga) i Noam koja se protivi pravima LGBT osoba. Neimenovani američki zvaničnik, na koji se poziva CNN, priznao je da postoje nesuglasice s novom vladom, ali da se oko bilateralnih odnosa ne može pregovarati.
"Prema Izraelu imamo sigurnosnu obavezu bez obzira na određene pojedince i određenu vladu", rekao je zvaničnik.
Državni sekretar SAD-a Antony Blinken je prošli mjesec izjavio da će nova izraelska vlada biti ocijenjena na osnovu njenih politika, a ne na osnovu pojedinih ličnosti. Vojna vježba se dešava usljed visokih tenzija SAD-a i Irana. Administracija američkog predsjednika Joea Bidena uvela je sankcije Iranu zbog reakcije na posljednje proteste, smatrajući da je reakcija neprihvatljiva. Podrazumijevala je i pogubljenje pojedinih demonstranata. Zaustavljeni su i pregovori oko novog nuklearnog sporazuma.
Netanyahu je kontinuirano tvrdokoran prema Iranu, obećavajući da će nova vlada spriječiti, kako je naglasio, iranske napore da dobije nuklearno oružje. Krajem prošle sedmice je najavio da će Izrael i SAD u sljedećih nekoliko sedmica imati sastanke posvećene Iranu. Ovo je najavio nakon posjete američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana.
"Impresioniran sam i postoji iskrena i obostrana želja za postizanjem dogovora po ovom pitanju", kazao je Netanyahu na sastanku s Sulivanom.
Brzo dogovorena vježba
Spomenuti američki zvaničnik je konstatovao da je riječ o brzo dogovorenoj vježbi, uprkos njenim razmjerama. Ukazao je da bi je obično trebalo planirati godinu dana i duže, ali da je ova vježba dogovorena za dva mjeseca. Planiranje je počelo dok je premijer Izraela bio Jair Lapid.
Centralna komanda SAD-a (CENTCOM) će voditi vježbu u kojoj neće učestvovati zaljevske arapske države, uprkos tome što one poboljšavaju odnose s Izraelom. Američki zvaničnik je nagovijestio da će ove zemlje nešto kasnije dobiti izvještaj o vježbi.
"Ovim vježbama, koje CENTCOM uobičajeno provodi s našim partnerima, razvijaju se interoperabilnost između vojnih snaga, povećavaju se vojne sposobnosti te su važne za sigurnost i stabilnost regije. Lekcije naučene tokom vježbe mogu se primijeniti s našim partnerima u cijeloj regiji", naglasio je komandant CENTCOM-a Micheal Erik Kurilla.
Izraelska vojska je prethodnu američko-izraelsku vježbu, održanu krajem novembra, opisala kao simulacijom protiv udaljenih država. CNN je to protumačio kao slabo prikrivenom referencom na Iran. Neimenovani američki zvaničnik je istakao da nova vježba ne predstavlja simulaciju napada na iranska nuklearna postrojenja, ali je priznao da će se Iran uzeti u obzir.
"Milim da je vježba ovih razmjera relevantna za cijeli niz mogućnosti, a Iran bi iz toga mogao izvući određene zaključke. Ne bi me iznenadilo da Iran uvidi razmjere i prirodu ovih aktivnosti te razumije šta su ove dvije države sposobne da urade", konstatovao je.
Iako je Bidenova administracija favorizirala diplomatsko rješenje za iranski nuklearni program, pregovori oko ovog pitanja, čiji je zvanični naziv Zajednički sveobuhvatni akcioni plan (JCPOA), zaustavljeni su. Od pregovora se dodatno udaljilo zbog reakcije vlasti na proteste u Iranu i ruskog korištenja iranskih dronova u agresiji protiv Ukrajine.
Izrael, koji je bio žestoko protiv povratka na JCPOA, zalagao se za agresivniji stav SAD-a prema Iranu i poručio da će djelovati protiv iranskih snaga u regiji. SAD, i pod demokratskom i pod republikanskom vlasti, isticale su da Iranu neće dozvoliti da nabavi nuklearno oružje.
"Priželjkujemo diplomatski ishod, ali imamo i druge mogućnosti", naveo je neimenovani američki zvaničnik.
Vježba se dešava u trenutku kada Ministarstvo odbrane SAD-a (Pentagon) pomjera fokus sa Bliskog istoka i centralne Azije na Kinu kao izazov budućnosti te usljed ruskih prijetnji. To je imalo za posljedicu dramatično smanjenje broja američkih vojnika u izraelskoj regiji. SAD u ovom dijelu svijeta imaju 35.000 vojnika, dok su prije 10 godina samo u Iraku i Afganistanu imale 200.000 vojnika.
Cilj ove vježbe jeste da se pokaže američka sposobnost da za kratko vrijeme prebaci veliki broj snaga u ovaj dio svijeta, objavio je CNN.