SAD obustavlja nova sredstva za programe pomoći u svijetu, ali ne za Izrael i Egipat
Naredba američkog State Departmenta također uključuje izuzetke za hitne prehrambene programe, ali ne i zdravstvene programe za koje pristalice kažu da pružaju vitalne usluge koje spašavaju živote.
U popratnom memorandumu, novopotvrđeni državni sekretar Marco Rubio uputio je visoke dužnosnike da "osiguraju da se, u najvećoj mjeri dopuštenoj zakonom, ne stvaraju nove obaveze za inostranu pomoć".
Humanitarne organizacije odmah su izrazile zabrinutost zbog direktive, izražavajući strah da bi mogla pridonijeti globalnoj nestabilnosti i gubitku života.
"Suspendiranjem inostrane razvojne pomoći, Trumpova administracija prijeti životima i budućnosti zajednica u krizi i napušta dugogodišnji dvostranački pristup Sjedinjenih Američkih Država stranoj pomoći koji podržava ljude na osnovu potreba, bez obzira na politiku", kazala je Abby Maxman, šefica Oxfam America.
Predviđeno je da privremeno zamrzavanje traje najmanje tri mjeseca. U prvih 85 dana očekuje se da će Rubio donijeti "odluke hoće li nastaviti, modificirati ili prekinuti programe", navodi se u memorandumu.
Među zdravstvenim programima za koje se očekuje da će doživjeti zamrzavanje finansiranja je predsjednikov hitni plan za pomoć u borbi protiv AIDS-a, također poznat kao PEPFAR.
Osnovan 2003. pod administracijom Georgea W. Busha, PEPFAR je dva desetljeća uživao široku dvostranačku podršku, sve dok Kongres nije propustio rok za obnovu finansiranja 2023. Finansiranje mu je produženo za jednu godinu do marta 2025, ali to će se završiti unutar tromjesečnog okvira.
Stručnjaci procjenjuju da je PEPFAR pomogao spasiti čak 25 miliona života otkako je prvi put počeo.
Međutim, odluka o zamrzavanju ne odnosi se na pomoć za Izrael i Egipat, dva najveća primatelja američke vojne pomoći.
Obje zemlje su se suočile s kritikama zbog kršenja ljudskih prava i pozivima da iskoriste američku pomoć u zamjenu za značajne reforme.
U dopisu od petka posebno su spomenuta izuzeća za “strano vojno finansiranje za Izrael i Egipat i administrativne troškove, uključujući plate, potrebne za upravljanje stranim vojnim finansiranjem”.
Nije bilo naznaka sličnog izuzeća za Ukrajinu, koja se u velikoj mjeri oslanja na pomoć SAD-a u oružju u borbi da odbije rusku invaziju punog opsega pokrenutu u februaru 2022.
SAD je potrošio više od 60 milijardi dolara inostrane pomoći u 2023, više od bilo koje druge zemlje ukupno. Ali taj iznos čini oko jedan posto potrošnje američke vlade. Nakon memoranduma od petka, neki projekti pomoći diljem svijeta dobili su naloge za prekid rada.
"Ovo je ludost", rekao je Jeremy Konyndyk, bivši dužnosnik Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Svoj bijes podijelio je s novinskom agencijom Reuters: "Ovo će ubiti ljude. Mislim, ako se provede kako je napisano u toj depeši, mnogo će ljudi umrijeti".