Zakoni na koje se oslanja NSA kako bi provela ovo sakupljanje "nikada nisu interpretirani tako kao da dopuštaju nešto što se približava obimu općeg nadziranja - ocijenio je sud u New Yorku u dokumentu od 97 stranica.
Tužbu je uložilo moćno udruženje za zaštitu sloboda Aclu (American Civil Loberties Union) protiv NSA, obavještajne agencije zadužene za presretanje komunikacija, i protiv savezne policije FBI, nakon otkrića koje je u junu 2013. godine objavio bivši konsultant NSA Edward Snowden.
Milioni telefonskih podataka koje je sakupila NSA podrazumijevaju brojeve telefona, trajanje telefonskih razgovora, njihovo lociranje, ali ne i njihov sadržaj.
Aclu smatra da ovaj program predstavlja masovno kršenje privatnog života koje ne pomaže u borbi protiv terorizma.
Sud je ocijenio da je vlada prekoračila okvir koji je odredio Kongres u čuvenom "članku 215" antiterorističkog zakona Patriot Act, koji je izglasan poslije terorističkih napada u New Yorku 11. septembra 2001.
Nema nijednog dokaza da je Kongres imao namjeru da dozvoli masovno sakupljanje računa Amerikanaca ili njihovih školskih izvještaja kako bi ih pohranio u bazu podataka - zaključio je sud.
Sud je odbio da izda nalog o obustavljanju programa navodeći da to nema smisla jer zakon ističe 1. juna.
Američki poslanici trenutno raspravljaju o reformi ili produženju ovog zakona.