Nove tehnologije
20

SAD u pokušaju da održi korak s Kinom i Rusijom testirala hipersonično oružje na Pacifiku

F. H.
Upoznavanje sa hipersoničnom raketom (Foto: Pedro Tenorio/Andersen Air Force Base)
Upoznavanje sa hipersoničnom raketom (Foto: Pedro Tenorio/Andersen Air Force Base)
Američko ratna avijacija je prvi put testirala hipersoničnu krstareću raketu na Pacifiku, što je, kako analitičari kažu, signal Kini da se Washington još uvijek takmiči u areni oružja u kojoj mnogi smatraju da Peking ima izrazitu prednost.

Dana 17. marta, bombarder B-52, koji je letio iz zračne baze Andersen na ostrvu Guam, ispalio je "potpuni prototip operativne hipersonične rakete", potvrdio je glasnogovornik zračnih snaga SAD-a u izjavi za CNN.

Test hipersoničnog oružja, službenog naziva All-Up-Round AGM-183A zračno lansirano oružje za brzi odgovor (ARRW), obavljen je na Reagan poligonu na atolu Kwajalein na Maršalovim ostrvima, 2.600 kilometara istočno od Guama. Prethodni ARRW testovi obavljeni su kod kopna SAD-a.

ARRW se sastoji od raketnog pojačivača motora i hipersoničnog kliznog vozila, koje nosi konvencionalnu bojevu glavu.

"Namijenjena je napadu visokovrijednih, vremenski osjetljivih ciljeva na kopnu", kaže se u dokumentu Ministarstva odbrane iz 2021.

Hipersonični klizni projektili putuju brzinama većim od pet maha, ili približno 4.000 milja na sat, što ih čini teškim za otkrivanje i presretanje na vrijeme. Oni također mogu manevrirati i mijenjati visinu, što im omogućava da izbjegnu postojeće sisteme protivraketne odbrane.

Američki zvaničnici su ranije priznali da su Kina i Rusija napredovale u razvoju hipersoničnih oružja.

Kina testira hipersonična klizna vozila koja mogu nositi i nuklearne i konvencionalne bojeve glave od 2014. godine, navodi Savez za zagovaranje raketne odbrane, nestranačka lobistička grupa.

General američkog ratne avijacije rekao je 2021. da je Kina testirala hipersonično oružje za kliznog vozila koje je "otišlo oko sveta", dok je Rusija ispalila hipersoničnu krstareću raketu Cirkon na Ukrajinu ranije ove godine, prema ukrajinskoj vladinoj agenciji.

Sjeverna Koreja također tvrdi da razvija hipersonično oružje. Državna korejska centralna novinska agencija saopćila je u srijedu da je lider Kim Jong Un u utorak gledao test novog motora za hipersonično oružje srednjeg dometa.

Špekulacije da će SAD testirati hipersoničnu raketu na Pacifiku pojavile su se krajem februara, kada je B-52 sa oružjem stigao na Guam na ono što je saopštenje za javnost nazvalo "obuka upoznavanja sa hipersoničnim oružjem".

"Ovaj test ima za cilj da pošalje jasnu poruku Pekingu, naime da Washington ostaje postojan u jačanju svog strateškog stava na Pacifiku, čak i usred konkurentskih globalnih izazova", rekao je Craig Singleton, viši kineski saradnik u nestranačkoj Fondaciji za odbranu demokratija.