Podržali Schmidta
42

SAD u Vijeću sigurnosti UN-a: Schmidtovim nametanjem izmjena Izbornog zakona spriječen kolaps FBiH

B. R.
Predstavnik SAD-a u Vijeću sigurnosti UN-a (Screenshot: UN Web TV)
Predstavnik SAD-a u Vijeću sigurnosti UN-a (Screenshot: UN Web TV)
Sjedinjene Američke Države su na današnjem zasjedanju Vijeća sigurnosti UN-a još jednom podržale odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta da u izbornoj noći 2. oktobra nametne izmjene Izbornog zakona.
SAD su zadovoljne zbog toga što je Vijeće sigurnosti podržalo produženje EUFOR-ove misije u Bosni i Hercegovini za godinu dana. Kako je kazao američki predstavnik, zaista cijeni Schmidta i njegov izvještaj Vijeću sigurnosti.

"To je vitalno da se međunarodna zajednica informiše da se osigura stabilnost i prosperitet u regiji", dodaje.

Amerikanci su zabrinuti zbog navoda i izbornim nepravilnostima pri izboru predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske.

"Potpuno podržavamo integracije u NATO i Evropsku uniju. Poštivanje demokratskih institucija i izborni integritet su vitalne komponente ovih težnji. Duboko smo zabrinuti zbog tvrdnji o prevarama, posebno u izboru za predsjednika RS-a. Pozivamo bosanske inistitucije da se pozabave nedostacima i pozivamo sve građane da iznesu pritužbe", rekao je.

Potom se osvrnuo na Schmidtovo nametanje izmjena Izbornog zakona koje se odnose na delegiranje u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

"Bonske ovlasti su ključan alat za održanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Nametanje 2. oktobra bilo je neophodno da se spriječi kolaps FBiH. Visoki predstavnik ima ključnu ulogu", ocijenio je predstavnik SAD-a.

Poručio je da SAD čvrsto podržavaju teritorijalni suverenitet i integritet Bosne i Hercegovine.

Na zasjedanju Vijeća sigurnosti obratit će se i bh. ambasador u UN-u Sven Alkalaj. Ministrica vanjskih poslova Bisera Turković (SDA) se neće moći obratiti, a kao razlog za to je navedeno što obraćanje videolinkom nije moguće. Pravilo je da svaki govornik mora biti prisutan na samom zasjedanju.

Kako saznaje Klix.ba, Alkalaj je bio u nedoumici da li pročitati pripremljeni govor, jer se njime oštro kritikuje rad visokog predstavnika. Navodno nakon toga se Alkalaj obratio američkom specijalnom izaslaniku za Zapadni Balkan Gabrielu Escobaru koji mu je savjetovao da oštra kritika nije prihvatljiva.