Sastanak zemalja "istomišljenica" održan je na marginama ministarskog samita članica Grupe sedam svjetskih industrijskih sila. Pored članica G7, sastanku prisustvuju diplomati iz Jordana, Katara, Saudijske Arabije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i drugih.
Diplomati nisu davali nikakve izjave tokom kratkog poziranja za fotoreportere na početku sastanka.
Uvrštavanje bliskoistočnih zemalja bitno je jer američka strategija za Siriju uključuje traženje pomoći od tih zemalja da osiguraju mir i stabilnost u Siriji nakon što se porazi radikalna grupa Islamska država.
Sastanak je organiziran nabrzinu nakon napada hemijskim opružjem koji je nagnao SAD da pokrenu zračne udare protiv sirijske vojske.
Očekuje se da ministri vanjskih poslova G7 upute poziv za novim međunarodnim diplomatskim naporima na okončanju rata u Siriji.
Članice se, međutim, razlikuju oko toga koliki se pritisak treba izvršiti na Rusiju zbog njene podrške predsjedniku Basharu al-Assadu, čije se snage krive uza smrtonosni hemijski napad prošle sedmice.
Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel tvrdi da Rusija i Iran moraju biti angažovani u mirovni proces, a portparol japanskog ministarstva vanjskih poslova Masato Ohtaka izjavio je da Rusija "može igrati ključnu ulogu".
Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson zauzeo je oštriji stav, rekavši da se nove sankcije razmatraju kako bi se prinudila Rusdija da prekine s vojnom podrškom Assadu.
G7 želi da uputi poruku putem američkog državnog sekretra Rexa Tillersona, koji odlazi u moskvu nakon današnjeg sastanka u italijanskom mjestu Lucca, prenosi AP.