Pružali su veliku nadu
7

Sanofi, Merck i GSK - tri svjetska proizvođača koja su podbacila sa vakcinom protiv korone

A. B.
Dionice Mercka, GSK-a i Sanofija pale su između 13 i 30 posto, Ilustracija: Shutterstock
Dionice Mercka, GSK-a i Sanofija pale su između 13 i 30 posto, Ilustracija: Shutterstock
Dok je nekoliko farmaceutskih kompanija u rekordnom vremenu razvilo vakcine protiv koronavirusa u sjeni su ostala tri najveća svjetska proizvođača koja su davala nadu u tom procesu.

Riječ je o britanskom GlaxoSmiteKlineu (GSK), američkom Mercku sa sjedištem u New Jerseyu i francuskom Sanofiju.

GSK i Sanofi će morati ponoviti ispitivanje vakcine koju zajedno razvijaju jer rezultati nisu bili tako dobri kao što su se nadali na osnovu prvih kliničkih ispitivanja.

Prema mišljenju Zaina Rizvija, istraživača pristupa lijekovima u zagovaračkoj grupu Public Citizen, ogromna oskudica vakcina širom svijeta direktno je povezana sa nedostatkom ovih velikih kompanija u tom cjelokupnom procesu.

Kako je navedeno, tržište vakcina već u 2021. godini izgleda znatno drugačije i bolje, međutim, pojavom novim varijanti virusa, potrebno je da se one unaprijeđuju i u što većoj mjeri razvijaju kako bi se mogle zadovoljiti potrebe.

U 2020. godini, GSK, Sanofi, Merc i Pfizer, dominirali su tržištem prodajući vakcine protiv gripe, upale pluća, HPV-a i herpesa Zostera. Među njima je samo Pfizer razvio uspješnu vakcinu protiv koronavirusa u saradnji sa njemačkom kompanijom BioNTech.

Osim Pfizera i američka Moderna je također uspješno razvila svoju vakcinu protiv koronavirusa pa tako stručnjaci predviđaju da će se, zahvaljujući tome, prihod ovih kompanija znatno povećati. Naime, prognoze su da će Pfizer utrostručiti svoju zaradu, a Novavax i Moderna nadmašiti onu kompanija Merc, GSK i Sanofi.

Čak se očekuje i da jeftinije vakcine koju su razvile kompanije AstraZeneca i Jonson & Johnson ostvare veću zaradu od one koju su imale ove tri kompanije u 2020. godini sa drugim vakcinama.

Dionice Mercka, GSK-a i Sanofija pale su između 13 i 30 posto dok su se kod gore navedenih kompanija (Pfizer i BioNTech, Moderna, Novavax) znatno povećale.

S obzirom na to da su Pfizer i Moderna razvili mRNA vakcinu protiv korone koja zapravo nalaže tijelu da izgradi dio virusa da napravi imuni odgovor, izvršni direktor Mercka, Ken Frazier, je kazao da je ideja o njenoj proizvodnji za 12 do 18 mjeseci bila veoma agresivna.

Međutim, nakon manje od godinu, sve je izvjesnije da će mRNA vakcine zauvijek promijeniti farmaceutsku industriju.

Merc je u početku nastojao razviti dvije vakcine protiv koronavirusa, međutim, od toga je odustao nakon razočaravajućih rezultata u ranoj fazi ispitivanja. Vakcina na kojoj su radili Sanofi i GSK, s druge strane, nije do kraja razvijena jer su učenici u ispitivanju dobili manje koncentrisanu dozu što je dovelo do podataka koji su pokazali slabiji imunološki odgovor kod starijih osoba.

Važno je istaći i to da su Pfizer i Sanofi radili na razvoju mRNA vakcina sa svojim partnerima. Međutim, Pfizer je tu bio najuspješniji jer je uprav BioNTech kompanija sa kojim je sarađivao bila daleko naprednija od Sanofijevog partnera Translate Bio koji nije ni testirao svoj način isporuke mRNA molekule u ljude.

Shodno tome, razbuktavanjem pandemije, Sanofi je za razvoj vakcine protiv korone nastojao koristiti tehnologiju za gripu, a riječ je o vakcinama rekombinantnih proteina što iziskuje mnogo vremena da takav pristup "zaživi na terenu" pa je to jedan od razloga zbog kojih nije počelo testiranje na ljudima do kraja 2020. godine.

Potez koji je mnoge iznenadio je odluka GSK-a da svoj "adjuvant" - sastojak koji se koristi za pojačavanje imunološkog odgovora, ponudi Sanofiju i nekolicini drugih proizvođača, a ne AstraZeneci koja je također iz Velike Britanije, a koja je radila na vakcini sa Oxfordom.

"Neuspjeh tri najveća svjetska proizvođača vakcina na svijetu da ozbiljno shvate krizu i u potpunosti odgovore na nju, pokazatelj je većeg neuspjeha u industrijskom poslovnom modelu i davanju prioriteta potrebama javnog zdravstva", kazao je Rizvi iz Public Citizena.

Podsjećanja radi, Sanofi je proveo više od deset godina razvijajući vakcinu protiv denga groznice, ali je taj projekt propao nakon što se povećao rizik od razvoja bolesti kod pojedine djece.

GSK je, s druge strane, izumio prvu vakcinu protiv malarije, ali mu je za to trebalo 30 godina. Mercova vakcina protiv ebole bila je "humanitarni trijumf", ali ne i novčani.

Među tom grupom su se pojavili Pfizer i Moderna koji svoja istraživanja i fokus usmjeravaju prema mRNA molekuli. I Sanofi u saradnji sa američkom kompanijom Translate Bio planira započeti testiranje mRNA vakcine protiv korone u prvom kvartalu ove godine, a nešto kasnije mRNA vakcine protiv gripe.

Na kraju, tu je i GSK, koji se prethodno udružio s njemačkim biotehnološkim CureVacom, najavio je da će raditi na razvoju vakcine koja će biti efikasna protiv raznih sojeva koronavirusa i predviđeno je da ona bude dostupna 2022. godine, piše Financial Times.