Gdje će udariti Ukrajinci
83

Satelitski snimci pokazuju da Rusi pripremaju odbranu kakva nije viđena desetljećima

B. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Ministarstvo odbrane Velike Britanije izvijestilo je da je Rusija od prošlog ljeta izgradila jedan od najopsežnijih sistema vojnih odbrambenih objekata u područjima koje kontrolira u Ukrajini i na svojim granicama.

Prema britanskim obavještajcima, ruski opsežni sistemi vojnih odbrambenih radova ukazuju na zabrinutost zbog potencijalne ukrajinske ofanzive.

Osim ojačavanja odbrane oko sjeverne granice Krima, koji je pod ruskom okupacijom već devet godina, Rusija je iskopala stotine kilometara rovova na okupiranom ukrajinskom teritoriju i duboko unutar svojih granica u operaciji kakva nije viđena desetljećima.

Prema ministarstvu, ove mjere su vjerojatno i pokušaji promicanja službenog narativa da Rusiji prijete Ukrajina i NATO. Slike pokazuju da je Rusija uložila velike napore u utvrđivanju sjeverne granice okupiranog Krima te iskopavanju rovova u regijama Belgorod i Kursk unutar svojih međunarodno priznatih granica.

Reuters je prošle sedmice objavio satelitske snimke ruskih obrambenih linija, koje je snimio Capella Space. Te linije protežu se od zapadne Rusije preko istočne Ukrajine do Krima i izgrađene su kao dio priprema za veliki ukrajinski napad. Prema Reutersovom pregledu, hiljade odbrambenih položaja izgrađeno je unutar Rusije i duž ukrajinskih linija, a najjača obrana postavljena je u regiji Zaporožja i ulazu na poluotok Krim.

Prema vojnim analitičarima koji su razgovarali s Reutersom, ova odbrana, izgrađena nakon brzog jesenskog napredovanja Ukrajine, ovaj put bi mogla stvoriti ozbiljne probleme Ukrajincima, a napredak će ovisiti o njihovoj sposobnosti da izvedu složene, kombinirane operacije.

Neil Melvin, analitičar na institutu Royal United Services (RUSI), postavio je pitanje: "Mogu li Ukrajinci izvesti operacije kombinovanog naoružanja?" te dodao da su Rusi pokazali da ne mogu, već su se vratili svojoj staroj sovjetskoj metodi iscrpljivanja.

Sukob u Ukrajini koji se proteklih mjeseci pretvorio u iscrpljujuću bitku, mogao bi se promijeniti ukoliko Ukrajina pokrene protuofanzivu i povrati kontrolu nad jugom zemlje. Ovo bi značilo povratak neometanom pristupu crnomorskim izvoznim rutama.

No, Ukrajina ima ozbiljan problem, jer bi prije nego stignu novo oružje i vojna oprema sa Zapada, moglo proći dosta vremena. Zapadni pritisak na Kijev uključuje i zahtjev da se povrati što je više teritorija, u slučaju da vojna podrška oslabi.

Ukrajina je obećala povratiti sav teritorij koji je Rusija okupirala, no dužnosnici su suzdržani u davanju detalja koji bi mogli pomoći Rusiji. Zapad je poslao moderne borbeni tenkove, opremu za premošćivanje i vozila za čišćenje mina kako bi pomogao Ukrajini u borbi. Međutim, Rusija gradi slojevite utvrde kako bi ojačala položaje svojih trupa u slučaju napada Ukrajine.

Satelitske snimke pokazuju da je većina ruske izgradnje nastala nakon povlačenja ruskih snaga iz Hersona na jugu u novembru prošle godine. Utvrde se protežu stotinama kilometara i obuhvaćaju područja koja Rusija smatra važnima za zadržavanje teritorija. Većina zapadnih vojnih analitičara očekuje da će glavni napad biti usmjeren na jug, iako su najžešće borbe posljednjih mjeseci bile na istoku, posebno oko grada Bahmuta.

Prema izvještaju Reutersa, ruske odbrambene linije, osim jaraka, barikada i cik-cak rovova, sadrže i minska polja, žilet-žicu i kamuflirane položaje. U gradu Polohiju, Rusija je izgradila dvije različite odbrambene linije, jednu na sjeveru i drugu na jugu. Snimci područja Zaporižje pokazuju da su neki gradovi poput Tokmaka i Bilmaka okruženi utvrdama.

Rovovi su iskopani uz ceste, izvan drugih naselja, te na gradskim aerodromima Melitopolj i Berdjansk. Sjever Krima je također utvrđen. Iako se čini da je Rusija izuzetno dobro pripremljena za eventualni napad, analitičai smatraju da će biti "rastegnuta duž fronte", što će biti prostor koju će Kijev pokušati iskoristiti zavaravanjem, distrakcijiom i brzinom