Saudijska Arabija želi da bude posrednik u pregovorima između SAD-a i Irana
![Prijestolonasljednik Mohammed bin Salman (Foto: EPA-EFE)](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250217009.jpg?v=1)
Kraljevstvo je zabrinuto da bi Iran mogao biti skloniji izradi nuklearnog oružja sada kada su njegovi regionalni saveznici, na koje se dugo gledalo kao na sredstvo odvraćanja od izraelskih napada, znatno oslabljeni. Saudijska Arabija se nada da će iskoristiti svoje bliske veze s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom kako bi Iranu osigurala diplomatski most do Bijele kuće.
Ovaj potez naglašava želju Rijada da izgradi svoje poboljšane odnose sa bivšim neprijateljem i osigura mjesto za pregovaračkim stolom za potencijalni novi dogovor.
Dok je Trump rekao da želi započeti pregovore za novi dogovor o nuklearnom oružju, poruka iz Irana bila je pomiješana, a vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei rekao je prošle sedmice da pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama "nisu pametni".
State Department i saudijsko ministarstvo vanjskih poslova nisu odgovorili na CNN-ov zahtjev za komentarom. Iranska misija pri Ujedinjenim narodima u New Yorku rekla je da nema komentara.
Saudijska Arabija javno je pozdravila nuklearni sporazum iz 2015. godine između Irana i svjetskih sila, ali je privatno bila uzburkana zbog neuspjeha Obamine administracije da se pozabavi njenom zabrinutošću oko regionalnih aktivnosti Teherana, posebno njegovog raketnog programa i savezničkih grupa od Jemena do Iraka i Libana, koje je Rijad smatrao prijetnjom regionalnoj stabilnosti. Kasnije je pozdravila Trumpovo povlačenje iz sporazuma 2018. godine.
Godinu nakon Trumpovog povlačenja, naftna postrojenja Saudijske Arabije pretrpjela su veliki napad dronovima i projektilima koji je privremeno prepolovio proizvodnju sirove nafte najvećeg svjetskog izvoznika nafte. Jemenska grupa Huti koju podupire Iran preuzela je odgovornost, no SAD su za to okrivile Iran, naposljetku prestavši s vojnom akcijom u odbranu svog saudijskog saveznika.
No, napetosti između Saudijske Arabije i Irana od tada su znatno popustile. U martu 2023. dvije su zemlje iznenada najavile normalizaciju odnosa u sporazumu uz posredovanje Kine.
Saudijski dužnosnici smatraju da je dogovor veliki uspjeh, vjerujući da je Rijad požnjeo njegove prednosti, napadi Hutija na saudijski teritorij su prestali, a kraljevstvo je pošteđeno u prošlogodišnjim napadima između Izraela i Irana uprkos strahovima da bi Teheran mogao pogoditi naftna postrojenja u Zaljevskim arapskim zemljama ako Izrael napadne njegova vlastita postrojenja.