Sve jače partnerstvo
36

Saveznici zbog Kine nabavljaju nuklearne podmornice, poznati detalji plana

B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Lideri SAD-a, Velike Britanije i Australije otkrili su nove detalje svog plana za stvaranje flote nove generacije podmornica na nuklearni pogon.

Prema sporazumu "Aukus", Australija će najprije od SAD-a dobiti najmanje tri podmornice na nuklearni pogon. Saveznici će također raditi zajedno na stvaranju nove flote koristeći vrhunsku tehnologiju, uključujući reaktore koje proizvodi Rolls-Royce u Velikoj Britaniji.

Pakt ima za cilj suprotstaviti se utjecaju Kine u indo-pacifičkoj regiji. U razgovoru s drugim čelnicima u San Diegu u Kaliforniji, američki predsjednik Joe Biden naglasio je da podmornice neće imati nuklearno oružje i da neće ugroziti predanost Australije da bude zemlja bez nuklearnog oružja.

Prema dogovoru predstavljenom u ponedjeljak, pripadnici Kraljevske australske mornarice (RAN) bit će smješteni u američkim i britanskim podmorničkim bazama od ove godine kako bi stekli potrebne vještine za korištenje podmornica.

Od 2027. godine SAD i Velika Britanija će bazirati mali broj nuklearnih podmornica u bazi RAN-a u Perthu na zapadu Australije, prije nego što ova država početkom 2030-ih kupi tri američke podmornice klase Virginia, s opcijom kupovine još dvije.

Nakon toga, plan je dizajnirati i izgraditi potpuno novu podmornicu na nuklearni pogon za britansku i australsku mornaricu, nazvanu SSN-AUKUS.

Ova podmornica bit će izgrađena u Britaniji i Australiji prema britanskom dizajnu, ali će koristiti tehnologiju iz sve tri zemlje. To će Australiji omogućiti da ima podmornice koje mogu putovati dalje i brže od postojeće flote, s krstarećim projektilima koji mogu gađati mete na kopnu i na moru.

Predsjednik Biden je rekao da su sve tri zemlje predane osiguravanju da regija ostane slobodna i otvorena. Uz njega su bili premijeri Australije i Velike Britanije - Anthony Albanese i Rishi Sunak.

"Kovanjem ovog novog partnerstva ponovno pokazujemo kako demokratije mogu osigurati vlastitu sigurnost i prosperitet, ne samo za nas, već za cijeli svijet", rekao je američki predsjednikl.

Kao dio objave od ponedjeljka, SAD je također obećao ukupno 4,6 milijardi dolara u sljedećih nekoliko godina za izgradnju svojih kapaciteta za izgradnju podmornica i poboljšanje održavanja svojih podmornica klase Virginia.

Australski premijer Anthony Albanese rekao je da će plan za podmornice stvoriti hiljade novih radnih mjesta i označiti "najveću pojedinačnu investiciju u odbrambenu sposobnost Australije u cijeloj njezinoj historiji".

Također je istakao da je sporazum prvi put u 65 godina i tek drugi put u povijesti da SAD dijeli svoju tehnologiju nuklearnog pogona.

Britanski premijer Sunak rekao je da su u 18 mjeseci otkako je pakt predstavljen izazovi globalnoj stabilnosti samo porasli.

"Ruska invazija na Ukrajinu, rastuća samouvjerenost Kine, destabilizirajuće ponašanje Irana i Sjeverne Koreje, sve prijeti stvaranjem svijeta koji je definiran opasnostima, neredom i podjelama", kazao je britanski premijer.

Pakt je više puta izazvao kritike Kine. Glasnogovornik pekinškog ministarstva vanjskih poslova, Mao Ning, prošle je sedmice ponovio stav Pekinga da pakt rizikuje stvaranje utrke u naoružanju i "podriva mir i stabilnost u azijsko-pacifičkoj regiji".

"Pozivamo SAD, Britaniju i Australiju da napuste mentalitet hladnog rata i igru ​​nulte sume, vjerno ispune svoje međunarodne obveze i učine više kako bi doprinijeli regionalnom miru i stabilnosti", rekao je.