"Nažalost, četverogodišnji dječak je zaražen (Covidom-19)", stoji u naslovu videa. "Nema roditelja u pratnji. Ide sam u karantin."
"Srce me boli", jedan je od komentara na Weibo, kineskoj platformi sličnoj Twitteru.
"Oči mi suze", drugi je komentar.
Video, piše CNN, služi kao snažan podsjetnik na cijenu kineske nulte politike ka koronavirusu, koja je pomogla zemlji da suzbije novu masovnu pjavu virusa.
#Fujian #Putian
— UglyChinaPoorChinese (@DanyangJane) September 14, 2021
This 4-year-old boy got #COVID. He had to be isolated without his parents.
Ugly #China. Poor #Chinese. https://t.co/gyYJCH4KqM
Ovaj put, stroge mjere primijenjene su na školarce - među kojima je epidemija prvi put otkrivena i brzo se proširila. Prema podacima vlade, u Putianu je 57, od nedavno prijavljenih 129 slučajeva, mlađe od 12 godina. Kako bi se spriječio daljnji prijenos, zaražena djeca već u vrtićkoj dobi odvajaju se od roditelja i stavljaju u bolničku izolaciju.
Na konferenciji za novinare u četvrtak, vlada Putiana pravdala se kineskim pravilima o kontroli epidemije. No, kako je rečeno, ako su i dijete i njihovi roditelji zaraženi, bolnica će ih pokušati liječiti na istom odjelu.
U početku je djeca koja je došla u kontakt sa zaraženim, ali je test negativan, također stavljana u karantinu bez roditelja. Ta je politika kasnije ublažena, pa je djeci mlađoj od 14 godina dopušteno boraviti s roditeljima ili drugim članovima porodice u karantinu - ali izolacija za zaraženu djecu ostaje.
Zhu Xiaqing, medicinska sestra koja je snimila video u bolnici, rekla je lokalnim novinama Fujian Health Daily da su joj oči bile vlažne od suza kada je ugledala vozilo hitne pomoć puno djece koja su stizala. Došli su kasno, jer dijete nije htjelo izaći iz kuće i plakalo je dva sata prije nego što su ga natjerali da uđe u vozilo hitne pomoći, rekla je.
Djeci je po dlasku urađen CT. Neki su bili tako mladi da se nisu mogli popeti na sto za skeniranje, pa ih je morao podići ljekar, rekla je Zhu.
"Vidjevši malu djecu same, bez roditelja, srce me zaista zaboljelo", dodala je.
Na Weibuu neki su se korisnici pitali zašto tako mladu djecu ne mogu pratiti njihovi roditelji. Drugi su naveli da su njihovi roditelji vjerovatno stavljeni u centralizirani karantinu u druge ustanove kao bliski kontakti zaraženih.
Jin Dongyan, virolog sa Univerziteta u Hong Kongu kazao je da djeca nisu trebala biti podvrgnuta takvim ekstremnim mjerama izolacije.
"To je društvena cijena pristupa nulte tolerancije", zaključio je on.