Izaziva kontroverze
21

Scholz stigao u Peking, prva posjeta lidera jedne zemlje G7 u posljednje tri godine

D. Be.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Njemački kancelar Olaf Scholz i delegacija poslovnih lidera sletjeli su u Peking u petak ujutro, započevši prvu posjetu lidera jedne zemlje G7 Kini u posljednje tri godine.

Scholzu i cijeloj delegaciji rađeni su testovi na covid-19 po slijetanju, a kinesko medicinsko osoblje je u zaštitnim odijelima ušlo u avion kako bi obavilo testove, navodi reporter Reutersa koji je pratio delegaciju.

Stroga kineska politika nultog covida i rastuće tenzije sa Zapadom učinile su neizvodljivim da lideri velikih zapadnih sila posjete Kinu, dok je kineski predsjednik Xi Jinping tek sada nastavio sa inostranim putovanjima.

Posjeta njemačkog kancelara je vjerovatno dobrodošao razvoj događaja za kinesko rukovodstvo, koje će nastojati da ojača odnose sa svijetom nakon završetka 20. kongresa Partije, gdje je Xi učvrstio svoj status jezgra vladajuće Komunističke partije.

Scholz će se sastati sa Xijem i odlazećim premijerom Li Keqiangom, a očekuje se da će pokrenuti kontroverzna pitanja kao što su ljudska prava, Tajvan i poteškoće s kojima se njemačke kompanije suočavaju prilikom pristupa kineskom tržištu.

"Kina, u sadašnjem domaćem i međunarodnom okruženju, zahtijeva njegovu posjetu i šta god bi obje strane zajednički izjavile u Pekingu, posebno ubrzo nakon partijskog kongresa", rekao je Shi Yinhong, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu Renmin u Pekingu.

Uprkos političkim sporovima unutar Njemačke oko ponude Cosco-a, ključna uloga Kine u ključnim industrijama, od brodogradnje do električnih vozila, zajedno s neviđenim ekonomskim vjetrovima s kojima se Njemačka suočava, znači da je Scholzu potrebna saradnja s Kinom više nego što je njegova prethodnica Angela Merkel ikada imala, smatra Wang Yiwei, Profesor na katedri Jean Monnet i direktor Centra za evropske studije na Univerzitetu Renmin.