Sve (ni)je gotovo
37

Sedam ključnih datuma koji prate povratak Donalda Trumpa na poziciju predsjednika SAD-a

B. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nakon što je postalo zvanično da će Donald Trump postati 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, pred Amerikom i svijetom nalazi se nekoliko ključnih datuma koji će definirati prijelaz vlasti i formalno potvrditi rezultate izbora.

Evo pregleda datuma koji će odigrati presudnu ulogu u narednim sedmicama.

  • 7. novembar

Državni izborni službenici širom SAD-a počinju proces certifikacije izbornih rezultata, no to se odvija postepeno, u različitim rokovima po saveznim državama. Posebno značajni su termini u tzv. "swing" državama, koje su ključne za ishod izbora. Datumi za certifikaciju u nekima od tih država su: Georgia (23. novembar), Michigan (25. novembar), Sjeverna Karolina i Nevada (26. novembar), Wisconsin (1. decembar), Arizona (2. decembar). Pensilvanija nema tačno određen datum.

  • 25. novembar

Ovo je krajnji rok za pristizanje glasačkih listića putem pošte, pod uvjetom da su poslani do 5. novembra. Sedamnaest saveznih država, zajedno s Distriktom Kolumbija, omogućava da glasački listići koji stižu nakon dana izbora budu uračunati, ako imaju pravovremeni poštanski pečat.

  • 26. novembar

Na ovaj datum, novoizabrani predsjednik Donald Trump suočit će se s presudom u New Yorku u slučaju tajnih uplata koje su bile predmet suđenja, gdje je proglašen krivim po 34 tačke za falsifikovanje poslovnih zapisa. Ova presuda je značajna jer bi mogla utjecati na javnu percepciju, kao i na Trumpov politički imidž dok se priprema za preuzimanje dužnosti.

  • 11. decembar

Prema Zakonu o brojanju elektorskih glasova, guverneri svih saveznih država moraju certificirati rezultate izbora najkasnije do 11. decembra. Ovo je prvi put da se primjenjuju izmjene zakona, koje su donijete nakon pokušaja pobune 6. januara 2021. godine, kada su pristaše Donalda Trumpa napale Kapitol.

  • 17. decembar

Iako građani glasaju na izborima, američki ustav predviđa da konačan izbor predsjednika obavlja Elektorski kolegij, u kojem "elektori" predstavljaju volju birača svojih država. Elektori će se okupiti 17. decembra kako bi formalno glasali za kandidata za kojeg su ih građani ovlastili. Svaka država ima različit broj elektorskih glasova, u zavisnosti od broja stanovnika, a u većini slučajeva glasovi se raspoređuju po sistemu "pobjednik uzima sve".

  • 6. januar

Na ovaj dan, potpredsjednica SAD-a Kamala Harris, koja će biti na toj dužnosti do inauguracije, ceremonijalno će predsjedavati zajedničkom sjednicom oba doma Kongresa. Tada će svi elektorski glasovi biti prebrojani, a pobjednik izbora zvanično proglašen.

  • 20. januar

Inauguracija će se održati 20. januara, kada će izabrani predsjednik položiti zakletvu na stepenicama Kapitola. Ovaj svečani čin označit će početak Trumpovog drugog mandata kao predsjednika SAD-a, čime će formalno preuzeti odgovornost za vođenje zemlje u naredne četiri godine.

Uz političku dinamiku i sudske procese koji prate Trumpa, naredni period bit će pažljivo praćen ne samo u Sjedinjenim Američkim Državama, već i širom svijeta, jer Trumpov povratak na poziciju predsjednika donosi nova politička pitanja i izazove.