Šef diplomatije Tajvana: Kina je u strahu da Rusija u Ukrajini ne pretrpi neuspjeh
Wu vjeruje da Sjedinjene Američke Države vrše pritisak na kinesko rukovodstvo da se distancira od akcija Kremlja. Međutim, razmišljanja Pekinga o vlastitoj sudbini i legitimitetu znače da do sada nije djelovao, odluka za koju Wu smatra da će dodatno narušiti ionako teške odnose SAD-a i Kine.
Mjesec dana nakon ruske vojne ofanzive na Ukrajinu, Kina nastavlja da nudi Moskvi političko pokriće za svoje akcije, uključujući i na najvišim nivoima međunarodnih institucija. Dok Washington do sada nije vidio nikakve znakove materijalne podrške Pekinga Putinovom ratu, SAD i sam predsjednik Joe Biden, nisu uspješno preorijentisali proruski stav kineske vlade. Takav pristup je proizvod kineskog antiameričkog raspoloženja i izraz otpora protiv međunarodnog sistema koji predvode SAD.
"SAD vjeruju da, kako bi zaustavila dalju invaziju Rusije na Ukrajinu, Kina treba da stane uz druge demokratske zemlje i povuče liniju između sebe i Rusije. Ovo stavlja Kinu pod veliki pritisak", rekao je W.
"Ovaj pritisak pojačavaju zamjenik državnog sekretara, državni sekretar, savjetnik za nacionalnu sigurnost, a sada i sam predsjednik. On vrši direktan pritisak na kineskog lidera", dodao je.
Wu smatra da su SAD zahtjevi jasni i da Washington želi da Kina odigra pozitivnu ulogu u zaustavljanju ruske invazije ili da osudi rusko neselektivno ubijanje nedužnih ljudi, što je Peking dobio.
Dana 4. februara, nakon sastanka predsjednika Putina i njegovog kineskog kolege Xi Jinpinga u kineskoj prijestolnici, dvije zemlje su izdale neviđenu zajedničku izjavu od 5.000 riječi u kojoj se Peking formalno pridružio Moskvi protiv Zapada i NATO-a, učvršćujući kinesko- rusko strateško partnerstvo. Prema Wuu, glavna briga Kine je da osigura da Rusija ne propadne u Ukrajini.
"Možemo razmišljati o tome na ovaj način: ako Kina vidi da se Rusija urušava, da li je to dobro ili loše za njih? Vjerujem da bi kineskoj vladi i mnogim Kinezima to moglo biti teško. Ako Rusija propadne, Kina bi bila sama u suočavanju se sa zapadnim nadzorom svog ekspanzionizma", rekao je on.
"Čak i ako kineska vlada ne odobrava postupke Rusije, teško im je izvršiti bilo kakav pritisak na Rusiju. Oni se boje da će Rusija propasti", dodao je Wu.
U isto vrijeme, smatra Wu, Kina razumije da bi previše blisko vezivanje za Rusiju moglo rezultirati neželjenim efektima za njenu ekonomiju.
"Dakle, oni se suočavaju s teškom situacijom", dodao je.