Prema podacima Ministarstva odbrane SAD-a, tokom 2020. godine 385 aktivnih vojnika ove države počinilo je samoubistvo, što predstavlja nagli porast u odnosu na 326 slučajeva koje je Pentagon prijavio dvije godine ranije.
"Duboko sam zabrinut zbog samoubistava. U ovom slučaju i jedno samoubistvo je previše. Iako naporno radimo na uklanjanju svih problema u vojsci, još mnogo posla je pred nama", rekao je Austin.
Kako je saopćeno iz Ministarstva odbrane, od 30. decembra najmanje šest vojnika počinilo je samoubistvo na području Aljaske, a faktor koji je prije svega utjecao na ovakve događaje jeste stres, odnosno nepredvidljiva budućnost pred kojom se nalaze vojnici SAD-a.
Jedan od vojnih zvaničnika u izjavi za USA Today izjavio je kako su zahtjevi vojnih zapovjednika prema vojnicima sve veći, što svakako negativno utječe na psihičko stanje vojnika.
"Trupe stacionirane na Aljasci nailaze na surove vremenske prilike, geografsku i socijalnu izolaciju, a često odlaze i na obuku. Vojnici se također suočavaju s visokim životnim troškovima kao i poremećajem spavanja", prenosi The Guardian.
Osim toga, navodi se kako je u područjima gdje su zabilježena samoubistva vojnika, naročito na Aljasci, zabilježena i povećana prodaja alkohola koji je postao dio svakodnevnice vojnika raspoređenih u ovom dijelu države.
Zbog toga su vojni zapovjednici naredili da se u vojnim bazama ograniči radno vrijeme prodavnica za prodaju alkohola.
Američki vojni zvaničnici već nekoliko su puta posjetili vojne baze ove države na Aljasci te su obećali kako će donijeti značajne promjene usmjerene prije svega na poboljšanje kvaliteta života vojnika.
"Čelnici su se obavezali da će poboljšati uslove u stanovima, kao i teretanama koje će raditi 24 sata dnevno. Osnovni dnevni novčani dodaci za hranu povećat će se za 10 posto kako bi se omogućio kvalitetniji život američkim vojnicima", navodi se.