U Singapuru
44

Šefovi više od 20 svjetskih obavještajnih službi održali tajni sastanak, ali bez Rusa i Ukrajinaca

F. H.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Visoki dužnosnici iz dvadesetak najvećih svjetskih obavještajnih agencija održali su tajni sastanak na rubu sigurnosnog sastanka Shangri-La dijaloga u Singapuru ovog vikenda.

Takve sastanke organizira singapurska vlada i oni se već nekoliko godina diskretno održavaju na zasebnom mjestu uz sigurnosni samit, rekli su. O sastancima se ranije nije izvještavalo.

SAD je predstavljala direktorica Nacionalne obavještajne službe Avril Haines, voditeljica obavještajne zajednice svoje zemlje, dok je Kina bila među ostalim prisutnim zemljama, unatoč napetostima između dviju velesila.

Samant Goel, šef indijske prekomorske agencije za prikupljanje obavještajnih podataka, Istraživačko i analitičko krilo, također je prisustvovao, rekao je indijski izvor.

"Sastanak je važan događaj na međunarodnom dnevnom redu u sjeni. S obzirom na niz uključenih zemalja, to nije festival zanatstva, već način promicanja dubljeg razumijevanja namjera i konačnih rezultata. Postoji neizgovoreni kodeks među obavještajnim službama da mogu razgovarati kada je formalnija i otvorenija diplomacija teža - to je vrlo važan faktor tokom vremena napetosti, a događaj u Singapuru pomaže u promicanju toga",rekla je jedna osoba upoznata s raspravama.

Svih pet izvora koji su razgovarali o sastancima odbili su otkriti identitet zbog osjetljivosti pitanja.

Glasnogovornik singapurskog ministarstva odbrane rekao je da sudionici Shangri-La dijaloga, uključujući više dužnosnike iz obavještajnih agencija, također koriste priliku za susret sa svojim kolegama.

"Ministarstvo odbrane Singapura moglo bi olakšati neke od ovih bilateralnih ili multilateralnih sastanaka. Sudionici su smatrali da su takvi sastanci koji se održavaju na marginama (dijaloga) korisni", rekao je glasnogovornik.

Ambasada SAD-a u Singapuru saopćila je da nema informacija o sastanku. Kineska i indijska vlada nisu odmah odgovorile na zahtjeve za komentar.

Sjedinjene Države, Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland upravljaju mrežom Five Eyes za prikupljanje i razmjenu širokog spektra obavještajnih podataka, a njihovi se obavještajni dužnosnici često sastaju.

Veći sastanci obavještajne zajednice su rjeđi i gotovo nikad objavljeni.

Iako je bilo dostupno malo detalja o konkretnim raspravama u Singapuru, ruski rat u Ukrajini i transnacionalni kriminal bili su uključeni u razgovore u petak, dodala je osoba koja je upoznata s raspravama. U četvrtak navečer šefovi obavještajaca održali su neformalno druženje.

Nijedan ruski predstavnik nije bio prisutan, rekao je jedan od izvora. Zamjenik ukrajinskog ministra odbrane, Volodymr V. Havrylov, bio je na Shangri-La dijalogu, ali je rekao da nije prisustvovao obavještajnom sastanku.

Drugi izvor rekao je da je ton na sastanku bio saradnički i kooperativan, a ne sukobljavajući.

Na glavnom sigurnosnom dijalogu više od 600 izaslanika iz 49 zemalja održalo je tri dana plenarnih sjednica, kao i bilateralne i multilateralne sastanke iza zatvorenih vrata u prostranom hotelu Shangri-La.