"Tajvan je sljedeći… Svaki globalni sukob kojemu svjedočimo posljedica je slabosti američkog vodstva", napisao je Trump.
Iako je i ove godine generalni sekretar UN-a Antonio Gutterres naglasio kako je za svijet važan multilateralizam i održavanje kontakata, govori brojnih svjetskih lidera pokazali su jedno - svijet je u većem haosu nego što se to možda i moglo pomisliti.
Najava Trumpa mlađeg možda se i mogu obistiniti, kada znamo kakvo je trenutno stanje na planeti. Od pitanja Ukrajine, sada ponovnog sukoba Palestine i Izraela, stanja na Kavkazu, do odnosa globalnog juga i sjevera planete.
Još kada znamo da je nedavno Tajvansko ministarstvo odbrane u svom dvogodišnjem izvještaju navelo da Kina jača svoju zračnu moć duž obale okrenute prema Tajvanu stalnim raspoređivanjem novih lovaca i bespilotnih letjelica u proširenim zračnim bazama, ove najave djeluje sve realističnije.
U svom Izvještaju o nacionalnoj odbrani, ministarstvo je reklo da Kina koristi "realističnu borbenu obuku i vježbe za jačanje svoje spremnosti protiv Tajvana".
Činjenica je da svjetski lideri u zadnje vrijeme sve teže pronalaze zajednički jezik o ovim, ali i drugim pitanjima, pa bi zbog toga Kina mogla iskoristiti trenutnu globalnu krizu i pokušati implementirati svoje dugogodišnje aspiracije koje imaju prema Tajvanu.