U ponedjeljak je u napadu ubijena 21 osoba i uništeno 18 kamiona i njihov teret. UN je zbog napada bio prisiljen privremeno zaustaviti konvoje, dok su se napetosti između Rusije i SAD-a pojačale, a Washington okrivljuje Rusiju za bombardiranje.
Sastanak diplomata na margini Generalne skupštine UN-a u New Yorku koji je viši američki dužnosnik opisao kao "sadržajan", nije uspio postići obnovu primirja postignutog pod posredovanjem SAD-a i Rusije, koje je propalo u ponedjeljak nakon sedam dana.
Govoreći nakon sastanka Međunarodne grupe za podršku Siriji (ISSG) američki sekretar John Kerry rekao je da je predan tome da se održi primirje, te pozvao sirijski režim i Rusiju da "obave svoj dio posla" u olakšavanju patnji sirijskog naroda.
"Nisam manje odlučan danas nego što sam bio jučer, ali sam više frustriran", rekao je Kerry.
"Ako se Rusi vrate s konstruktivnim prijedlozima, poslušat ćemo ih", kazao je.
Predstavnik za Siriju Staffan de Mistura rekao je da je to bio "dugotrajan, bolan, težak i razočaravajući susret" te dodao da će sljedeći sati i dani biti "ključni za uspjeh ili propast" primirja.
"Dobre su vijesti da se i Rusija i SAD slažu da će intenzivno nastaviti raditi na mogućoj obnovi (primirja)", kazao je De Mistura.
Dodao je da su SAD i Rusija "de facto potkopani od ostalih koji dosad nisu željeli ili se nisu trudili ostvariti prekid vatre", uključujući sirijsku vladu i neke oporbene grupe koje su sprečavale humanitarnu pomoć.
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier rekao je da su članovi ISSG-a "snažno pozdravili" američku preporuku da se privremeno zabrane letovi nad određenim područjima u Siriji.
Iranski predsjednik Hasan Rohani odbio je ideju o prizemljenju aviona kazavši da nije "logično" zaustavljati sirijske zračne snage, jedne od nekoliko vojnih prednosti koje sirijska vlada ima protiv terorističkih grupa.
"Prizemljite li avione, pomažete teroristima - htjeli ili ne", Rohani je rekao novinarima.
Na terenu, sljedećih će dana napredovati doprema više humanitarne pomoći ako uspije misija u ruralnom području Damaska. Milioni ljudi u Siriji oslanjaju se na humanitarnu pomoć, iako su mnoga područja u zemlji pod opsadom i to u velikoj mjeri snaga sirijskog predsjednika Bašara al Asada i nemaju nikakve pomoći.