Sirija: Od protesta do šestogodišnjeg ratnog razaranja u kojem je poginulo više od 400.000 ljudi
It's almost six years since the crisis erupted in Syria.
— Sky News (@SkyNews) February 7, 2017
Here's a timeline of how it all unfolded. https://t.co/RQgCS52Fwy
U protestima su poginule četiri osobe. Od tada, život u Siriji više nikada nije bio isti. Tenkovi su izašli na ulice i uslijedile su žestoke borbe između vladinih snaga, opozicionih snaga i zloglasnog IDIL-a.
Civili su ginuli iz dana u dan. Ostajali su bez imovine, domova i namilijih. Mnogi su bježali, ali neki nisu imali tu sreću da izbjegnu ratne sukobe. Ostali su zarobljeni u svojim gradovima, pod stalnom paljbom.
Sky News napravio je video u kojem je hronološki predstavio kako je Sirija postala zemlja krvi.
Na ljeto 2012. godine borbe su eskalirale i polovinu Alepa držali su pobunjenici. Djeca su ginula, a ljekari ulagali vanljudske napore da u srušenim i improviziranim bolnicama spašavaju civile. Broj poginulih bio je 56.800 ljudi.
U augustu 2013. godine svijetom je odjeknula vijest o hemijskom oružju. Ispaljene su rakete napunjene nervnim gasom koje su usmrtile 1.400 osoba. Cijeli svijet je osudio ovaj svirepi napad, ali i dalje su velike sile sve ovo posmatrale sa strane.
Krajem 2013. i početkom 2014. godine nastaje zloglasni IDIL koji kreće u osvajanja teritorija ubijajući sve one koji se nisu priklonili njihovoj ideologiji, porobljavajući žene i djevojčice i rušeći sve spomenike kulture.
U jeku rata Assad ponovo osvaja izbore sa 88,7 posto glasova. Izbori su održani u područjima koja su držale vladine snage. Broj mrtvih premašio je 200.000.
Krajem 2015. godine kreću vojne intervencije svjetskih sila. Rusija se bori sa Assadom protiv pobunjenika, SAD i saveznici sa pobunjenicima protiv IDIL-a. Najviše štete od svega su ponovo imali nevini civili. Sirija iz mjeseca u mjesec postaje zemlja pustoši, gladi, ruševina i beznađa.
U jednom trenutku svjetske sile, pobunjenici i vladine snage se ujedinjuju protiv IDIL-a, bilo je nekoliko primirja, ali je većina ih je prekršena. Svijet je uzdrmala najprije fotografija dvogodišnjeg dječaka Aylana čije je beživotno tijelo izbacilo more na plažu u Bodrumu. On je sa još 13 izbjeglica pokušao pobjeći od ratnog užasa preko mora s nadom da će imati sretno djetinjstvo i život dostojan čovjeka.
Sljedeće godine svijet je šokirala i druga fotografija. Na njoj dječak Omran Daqneesh sjedi uprljan prašinom i umazan krvlju u vozilu hitne pomoći, nakon što je očigledno preživio zračni udar u Alepu. U istom napadu preminuo je njegov brat, a ranjeno još troje djece.
I dok je došlo do evakuacije civila iz okupiranog djela Alepa (decembar 2016.) u kojem nije bilo hrane, higijenskih potrepština niti lijekova, iz Sirije se prikazuju samo slike ruševina, poginulih, ranjenih, uplakanih lica majki, očeva i djece čije je djetinjstvo zauvijek uništeno.
Pobunjenici i vladine snage započele su mirovne pregovore u novoj godini.