Volonteri su saopćili da su ljudi u predgrađu Sukari zbog djelovanja hlora imali problema s disanjem. Ovi izvještaji još uvijek nisu zvanično potvrđeni, ali je tokom UN-ove istrage u augustu ustanovljeno da je vlada koristila hlor najmanje dva puta. Međutim, sirijska vlada je uvijek demantovala korištenje hemijskog oružja.
Napad sirijskih snaga se dogodio u vrijeme kada se vođe sirijske opozicije spremaju za sastanak u Londonu, koji će biti održan danas. Cilj sastanka je plan političke tranzicije i okončanje konflikta u Suriji.
Glavna opoziciona politička grupa, Visoki komitet za pregovore, bit će gost britanskog ministra vanjskih poslova Borisa Johnsona, a bit će prisutni i ministri vanjskih poslova grupe Prijatelji Sirije.
Član sirijske Civilne zaštite Ibrahem Alhaj je rekao da je bio na mjestu događaja neposredno nakon napada na Apep, kada su iz helikoptera bacane bačve s hlorom. Na fotografijama i snimcima objavljenim na društvenim mrežama se vide djeca s maskama s kisikom.
S druge strane, ruska vlada, koja je saveznik sirijske vlade, optužila je pobunjenike za ispaljivanje projektila s toksičnim gasom.
Inače, hlor je na listi zabranjenih hemijskih oružja.