Sjeverna Irska: Nastavljeni sukobi između demonstranata i policije u Belfastu
Demonstranti su se i ovaj put sukobili sa policijom zbog čega su snage sigurnosti u ovom gradu po prvi put nakon šest godina morale upotrijebiti vodene topove kako bi rastjerali demonstrante.
Novi nemiri, usljedili su samo dan nakon što je saopćeno kako je ovakav val nasilja nezabilježen u Belfastu još od čuvenih sukoba iz 20. stoljeća u kojima su učestvovali pripadnici probritanskih i proirskih snaga.
Fireworks thrown in Lanark way @bbcnewsline @BBCNewsNI pic.twitter.com/50I2WxYNaT
— Kelly Bonner (@KellyBonner) April 8, 2021
Kako navode mediji u Velikoj Britaniji, val nasilja koji je zabilježen u srijedu na tzv. liniji razdvajanja između dvije suprotstavljene strane irskih nacionalista i probritanski orijentiranih građana, u četvrtak se prenio samo na jedan dio, Springfield Road u kojem su dominantno smješteni irski nacionalisti.
Police are now using the water cannon at the top of the Springfield Road at the forthriver junction. Young people are throwing fireworks at land rovers. Hundreds of people gathered now @BBCNewsNI pic.twitter.com/3NwXsopASE
— Maria McCann (@BBCmariamc) April 8, 2021
"Moje srce se obraća onima koji žive u tom kraju i koji borave tu sa strahom te su uznemireni. Ovo mora prestati prije nego što neko izgubi život", rekla je Long.
More attacks on police, this time from nationalist youths.
— Naomi Long MLA (@naomi_long) April 8, 2021
Utterly reckless and depressing to see more violence at interface areas tonight.
My heart goes out to those living in the area who are living with this fear and disturbance.
This needs to stop now before lives are lost. https://t.co/d1xKUIoGaM
Sukobi i nasilje, svakako su jednim dijelom povezani i sa Brexitom u kojem je najveću ekonomsku štetu pretrpjela Sjeverna Irska što je izazvalo bijes lojalista koji su optužili London za izdaju. Ipak, mnogi analitičari smatraju kako su problemi dublje prirode i ukorijenjeni u brojnim razlikama koje su vidljive u Sjevernoj Irskoj.
Jedan od razloga za ovakve nemire jeste i sprovod bivšeg čelnika IRA-e Bobbyja Storeya na kojem se, uprkos epidemiološkim mjerama, okupilo više od 3.000 irskih nacionalista.
Činjenica da su se na sprovodu kršile epidemiološke mjere izazvala je gnjev građana, naročito nakon što organizatori iz stranke Sinn Fein nisu kažnjeni zbog kršenja epidemioloških propisa.
Iako su sukobi između probritanskih i proirskih snaga u Belfastu obilježili veliki dio 20. stoljeća, oni su okončani mirovnim sporazumom 1998. godine.
Međutim, novi politički problemi u kojima dominantnu ulogu i dalje ima Brexit, ponovno su uzburkali duhove prošlosti u Belfastu čime je Sjeverna Irska nakon više decenija mira ponovno postala fokus britanske ali i svjetske javnosti.