Sjeverna Makedonija se upustila u promjenu simbola: Komunistički grb odlazi u historiju?
![Sadašnji Grb Sjeverne Makedonije i prijedlog novog](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250213142.jpg?v=1)
Lavovi, risovi ili klasovi žita, duhana i maka – Sjeverna Makedonija, po drugi put od osamostaljenja 1992. godine, otvara raspravu o državnom grbu, koji se od simbola nekadašnje Socijalističke Republike Makedonije razlikuje samo po tome što je nova, nezavisna država izbrisala petokraku.
Od tada, makedonski grb čini "vijenac od klasja žita, duhana i maka, povezan trakom s narodnim ornamentom. U središnjem prostoru nalaze se planine, rijeke, jezera i sunce", što sve zajedno predstavlja "bogatstvo zemlje, borbu i slobodu".
Taj grb, kao i prvi grb grada Skoplja, osmislio je karikaturist Vasilije Popović. Petokraka s grba uklonjena je tek 2009. godine, na inicijativu vlade Nikole Gruevskog.
Vlada Nikole Gruevskog kontroverznim je planom "Skopje 2012" napravila ozbiljan urbanistički haos jer je centar grada preplavljen kvazi-antičkim građevinama i spomenicima koji su izazvali gnjev u susjednoj Grčkoj.
Nakon rješavanja spora s Atinom, monumentalni Aleksandar Makedonski na Bukefalu preimenovan je u konjanika, a s gradskog trga uklonjeno je i nekoliko spomenika ličnostima iz makedonske historije kojima tu, ionako, nije bilo mjesto, poput Andona Koseta, poznatog i kao "Kasapin", koji je u vrijeme izvornog VMRO-a bio zadužen za likvidacije.
Duhan, sunce i vrpca
Zemlja, borba i sloboda će, kako stvari stoje, ustupiti mjesto novim simbolima – lavovima, kako je planirano prijedlogom iz 2014. godine, ili pak nekoj sasvim drugačijoj životinji.
Liberalno-demokratska partija je, kao makedonski simbol, predložila risa, tvrdeći da bi ucrtavanje te životinje na državni simbol pokazalo odlučnost Sjeverne Makedonije da ubuduće gleda u budućnost umjesto da se vraća u prošlost, piše RTS.
"To je simbol koji neće podsjećati na simbole susjednih država. Prihvatljivi su samo unikatnost, posebnost, novina, svježina i budućnost – kao što je balkanski ris, koji potječe sa Šar-planine, predstavlja jedan od naših nacionalnih simbola", navode liberali.
Kao drugu opciju, Liberalno-demokratska partija predložila je sokola, budući da u Sjevernoj Makedoniji živi devet vrsta ove ptice, a opevan je i u narodnim pjesmama.
Premijer Hristijan Mickoski je, bez ulaženja u detalje, rekao da je vladajuća koalicija, koju čine VMRO-DPMNE i albanski VLEN, spremna za početak procesa promjene grba te da je dogovor o tom pitanju postignut još odavno s Demokratskom unijom za integracije Alija Ahmetija.
Ahmetijeva stranka i VMRO-DPMNE dogovorili su promjenu grba krajem 2014. godine, pa je tadašnja vlada prihvatila "crvenog razjarenog lava u zlatno-žutom štitu s krunom".
Ipak, ova promjena nikada nije ozvaničena jer je za ustavnu promjenu bila potrebna dvotrećinska većina u Sobranju, pa je tadašnja Makedonija, uz Bjelorusiju, ostala jedina država koja je zadržala obilježja nastala u vrijeme Sovjetskog Saveza i SFR Jugoslavije.
Ovakav prijedlog izazvao je i prilično burne reakcije u susjednoj Bugarskoj, čiji grb također sadrži lava, ali zlatnog i u malo složenijem okruženju.
Heraldičari su tada tvrdili da makedonski crveni lav u skoku ni na koji način ne podsjeća na bugarskog zlatnog lava na crvenoj pozadini.
Odmah nakon izjave premijera Mickoskog i prijedloga liberala, Makedonci su pokrenuli Facebook stranicu na kojoj se, za manje od 24 sata, oko dvije hiljade ljudi izjasnilo protiv promjene državnih simbola.