Vodi se istraga
35

Skandal u Izraelu: Tajne o Gazi otkrivene njemačkim novinama, Netanyahuov savjetnik pobjegao u Srbiju

Piše: B. H.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Dvojica saradnika izraelskog premijera Benjamina Netanyahua pod istragom su zbog odavanja povjerljivih sigurnosnih dokumenata, objavili su izraelski mediji.

Prema pisanju lista Haaretz, koji se poziva na neimenovane izvore, izraelski istražitelji posjeduju dokaze koji povezuju Jonatana Uriča, vanjskog savjetnika Netanyahua i Srulika Einhorna, bivšeg višeg savjetnika, s odavanjem vojno-obavještajnih dokumenata njemačkom listu Bild.

Ovi dokazi su naveli policiju da pozove Uriča na ispitivanje, navodi Haaretz.

Einhorna, koji je bio viši savjetnik Netanyahua tokom njegove posljednje predizborne kampanje, traži izraelska vlast radi ispitivanja. On je utočište pronašao Srbiji, a još uvijek nije jasno da li će se Einhorn vratiti u Izrael na ispitivanje, prema istim izvorima.

Istraga ukazuje na to da je, nakon što je pokušaj Netanyahuovog glasnogovornika Eli Feldsteina da povjerljive materijale proslijedi novinaru Kanala 12 bio blokiran izraelskom cenzurom, Urič navodno dao instrukciju da se informacije dostave Einhornu, koji ih je zatim proslijedio listu Bild, piše Haaretz.

U zajedničkom pismu sudu, izraelska obavještajna služba Shin Bet i policija navode da su hapšenja ključnih osumnjičenih "spriječila daljnju krađu povjerljivih materijala, onemogućila nastavak pokušaja uklanjanja osjetljivih i povjerljivih informacija, te time spriječila dodatno otkrivanje podataka i izvora, što bi ugrozilo nacionalnu sigurnost tokom ratnog stanja".

Među procurjelim dokumentima nalazio se i materijal, koji je Feldstein dobio od osumnjičenog rezervnog oficira, a koji je navodno sadržavao osjetljive političke informacije o drugoj bliskoistočnoj zemlji, piše Haaretz.

Curenje podataka s jednim ciljem

Prema izraelskom javnom servisu KAN, Feldstein je Netanyahua upoznao s dokumentom koji se odnosi na pregovore s Hamasom prije curenja informacija. Pet dana kasnije, dokument je objavio Bild.

Netanyahuov ured je negirao bilo kakvu povezanost s curenjem informacija, insistirajući da je premijer za to saznao iz medija.

Preliminarna istraga je otkrila da je jedan od dokumenata, koje je Feldstein proslijedio, bio označen kao "strogo povjerljivo" i da ga je dobio od vojnog oficira i još jedne osobe iz vojsk. Obje osobe su uhapšene i pod istragom.

Istražitelji su također otkrili da Feldstein nije mogao proslijediti dokumente lokalnim medijima zbog vojne cenzure, pa se okrenuo stranim medijima.

Prema istražiteljima, ovaj potez imao je za cilj utjecati na izraelsko javno mišljenje, koje je zahtijevalo razmjenu zarobljenika s palestinskim otporom u Gazi.

Opozicione stranke optužuju Netanyahua da je orkestrirao curenje informacija kako bi skrenuo pritisak sa svoje vlade i izbjegao odgovornost za neuspjeh u postizanju sporazuma o razmjeni zarobljenika.

Curenje se dogodilo usred javnog bijesa nakon smrti šest izraelskih zarobljenika u Gazi u augustu. Feldstein je pokušao preusmjeriti javnu raspravu okrivljujući ubijenog lidera Hamasa, Yahya Sinwara, za neuspjeh potencijalne razmjene, čime je pažnju skrenuo s Netanyahua, koji je više puta optuživan za opstrukciju napora da se osiguraju i primirje i razmjena zarobljenika.

Hamas je, sa svoje strane, naveo da su zarobljenici poginuli od izraelske vatre te je konstantno optuživao Netanyahua da opstruira pregovore o primirju i razmjeni zarobljenika.

Izrael već drugu godinu vodi rat na Pojas Gaze, koji je počeo nakon napada Hamasa prošle godine, usmrtivši skoro 44.000 ljudi i ranivši više od 104.000. Izrael se također suočava s optužbama za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svojih postupaka u Gazi.