Nakon izbora
1

Škotska u maju planira održati novi referendum o nezavisnosti

V. K.
Sturgeon nije zadovoljna politikom zvaničnog Londona (Foto: EPA-EFE)
Sturgeon nije zadovoljna politikom zvaničnog Londona (Foto: EPA-EFE)
Premijerka Škotske Nicola Sturgeon izjavila je kako planira održati novi referendum o nezavisnosti Škotske ukoliko pobijedi na izborima koji su zakazani za maj 2021. godine.

U izjavi za BBC premijerka Škotske izjavila je kako je njena Škotska nacionalna stranka pripremila dokument koji sadrži 11 koraka koji bi se trebali provesti prije održavanja samog referenduma.

"Želimo održati legalni referendum i za to ću tražiti saglasnost naroda Škotske u maju. Ako mi oni daju dozvolu, volju naroda namjeravam i provesti. To je demokratija. Ne radi se o tome šta želim ja ili šta želi Boris Johnson, već o tome šta želi narod ove zemlje", izjavila je Sturgeon.

Za razliku od nje, opozicione stranke u Škotskoj smatraju kako bi se premijerka trebala posvetiti mnogo važnijim pitanjima u ovom trenutku, kao što su borba protiv koronavirusa i oporavak ekonomije.

Najvažniji dio dokumenta koji je Škotska nacionalna stranka predstavila javnosti tiče se odobrenja Velike Britanije i Borisa Johnsona za održavanje referenduma o ovom pitanju. U 8. članu dokumenta navodi se kako će Škotska ponovo tražiti odobrenje Borisa Johnsona za aktiviranje zakona koji će omogućiti ovoj zemlji raspisivanje referenduma.

Do sada je ovakvu odluku uvijek donosio premijer Velike Britanije, što je bio slučaj i 2014. godine kada je premijer David Cameron na Škotsku prenio ovlasti o pitanju nezavisnosti.

Ovaj put Boris Johnson je već ranije najavio kako neće prihvatiti nove zahtjeve Škotske za raspisivanje novog referenduma te je izjavio kako su se o ovom pitanju Škoti već jednom izjasnili.

"Britanska vlada će i dalje poštovati tu demokratsku volju škotskog naroda i zato ne mogu odobriti prijenos ovlasti, koji može dovesti do organiziranja novog referenduma", poručio je Johnson.

Prvi referendum o nezavisnosti Škotske, koji je održan 2014. godine, pokazao je kako 55 posto građana želi ostanak u Velikoj Britaniji, dok je 45 posto građana glasalo za nezavisnost Škotske.

Zahtjevi za novi referendum došli su nakon izlaska Velike Britanije iz Evropske unije, iako je Škotska bila protiv takve odluke.