Slavlje na ulicama Kurdistana nakon zatvaranja birališta na referendumu o nezavisnosti
Glasovi se još prebrojavaju, ali Kurdi ne sumnjaju da će biti velika pobjeda onih koji su zaokružili "za". Kurdi kažu da će im rezultati dati ovlasti da pregovaraju o otcjepljenju, ali irački premijer je ovaj referendum već proglasio neustavnim.
Susjedi Turska i Iran su, strahujući od sepratističkih nemira u vlastitim kurdskim manjinama, zaprijetili zatvaranjem granica i nametanjem sankcije na izvoz nafte. Referendum je prošao mirno širom tri provincije, a izlaznost je bila 72 posto. Na ulicama je upriličeno slavlje nakon zatvaranja birališta.
"Danas je dan za slavlje. Zato sam obukao tradicionalnu odjeću koju sam kupio samo za ovu priliku", rekao je 33-godišnji Diyar Abubakr.
Ali i među Kurdima je postala opozicija koja je pozivala na bojkot referenduma. Glasanje je pomno posmatrano u cijeloj regiji. Irački premijer Haider al Abadi kazao je kako je referendum prijetnja miru i suživotu Iračana te predstavlja opasnost za cijelu regiju. Najavio je da će poduzeti mjere za očuvanje ujedinjena nacija te za zaštitu svih Iračana.
Kurdski predsjednik Massou Barzani optužio je međunarodnu zajednicu da ima dvostruke standarde.
"Pozivanje naših ljudi da glasaju na miroljubiv način nije zločin. Ako je demokratija loša za nas, zašto nije loša za sve ostale?", pitao je.
Istakao je kako referendum neće nacrtati granice, ali da će se voditi pregovori s Bagdadom za dvije godine, ali da je partnerstvo s teokratskom sektorskom državom Irak okončano.