Predaja ili strategija?
0

Slijedi li veliki preokret u Gazi: Hamas pristaje na prisustvo izraelskih trupa u Gazi?

Piše: B. H.
Bombardovanje Gaze (Foto: Reuters)
Bombardovanje Gaze (Foto: Reuters)
Hamas je popustio pred dva ključna izraelska zahtjeva za postizanje primirja u Gazi, rekli su arapski posrednici za Wall Street Journal povećavajući nade za postizanje sporazuma u roku od nekoliko dana, uprkos višekratnim propalim pregovorima.

Ova grupa je po prvi put rekla posrednicima da bi pristala na sporazum koji bi omogućio izraelskim trupama da privremeno ostanu u Gazi nakon prestanka borbi. Hamas je također predao spisak talaca, uključujući američke državljane, koje bi oslobodio u okviru dogovora o primirju, što nije učinio od prvog primirja u ovom sukobu prošle godine.

Novi plan, koji je predložio Kairo uz podršku SAD-a, nastoji iskoristiti zamah stvoren primirjem u Libanu osiguranim u novembru, koje se uglavnom poštuje, uprkos međusobnim optužbama Izraela i Hezbolaha za kršenje.

Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua odbio je komentirati. Netanyahu je u ponedjeljak izjavio da postoje određeni pomaci u pregovorima o primirju, ali da je prerano reći je li dogovor na pomolu.

Napredak prema postizanju dogovora dolazi nakon što je egipatska delegacija posjetila Izrael krajem novembra, te nakon što je novoizabrani predsjednik Donald Trump početkom mjeseca na Truth Social-u izjavio da će "platiti pakleno visoku cijenu" Bliski istok ako taoci ne budu oslobođeni prije njegovog preuzimanja dužnosti u januaru.

U okviru najnovijeg prijedloga, Izrael i Hamas razmatraju period primirja od 60 dana, tokom kojeg bi moglo biti oslobođeno do 30 talaca koji se drže u Gazi, uključujući američke državljane, rekli su posrednici. U zamjenu, Izrael bi oslobodio palestinske zatvorenike i omogućio veću humanitarnu pomoć u Gazu, naveli su.

Pregovori su intenzivirani ove sedmice, s izraelskom delegacijom koja je posjetila Kairo u utorak, nekoliko dana nakon što su zvaničnici Hamasa boravili u egipatskoj prijestolnici. Savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, Jake Sullivan, trebao bi ove sedmice otputovati u Izrael, Egipat i Katar kako bi potaknuo dogovor, rekli su posrednici.

Kompromis obje strane

Prethodni krugovi pregovora više puta su propali, ali Hamas je posljednjih sedmica pokazao veću fleksibilnost u vezi s nekoliko ključnih pitanja. Posrednici su naveli da to uključuje spremnost na prihvatanje privremenog prisustva izraelskih snaga u koridoru Filadelfija, malom pojasu zemlje uz granicu Gaze s Egiptom, te u koridoru Netzarim, koji dijeli enklavu. Također, grupa pristala je da neće upravljati niti biti prisutna na palestinskoj strani prijelaza Rafah između Egipta i Gaze.

Hamas se dugo opirao tim izraelskim uvjetima za postizanje dogovora, ali je pokazao spremnost na kompromis otkako je njegov saveznik Hezbolah pristao na primirje u Libanu. Taj dogovor ostavio je Hamas, koji je već oslabljen izraelskim napadima na njegovo vodstvo i borce, izolovanim u borbi protiv Izraela.

U oktobru je Izrael ubio Yahyu Sinwara, vođu Hamasa koji je insistirao da dogovor mora uključivati potpuni kraj rata i povlačenje svih izraelskih snaga iz Gaze. Hamasom sada upravlja kolektivno vodstvo, uključujući zvaničnike iz palestinske dijaspore, rekli su upućeni, dok se ne izabere Sinwarov nasljednik.

Ipak, arapski pregovarači upozorili su da Hamas i dalje može odustati od dogovora u posljednjem trenutku, kao što je to činio ranije.

Hamas je u nedjelju predao posrednicima u Kairu spisak talaca koji uključuje američke državljane, žene, starije osobe i zarobljenike s medicinskim stanjima, kao i tijela pet mrtvih talaca, rekli su arapski posrednici. Također je sastavio spisak palestinskih zatvorenika koji se nalaze u izraelskim zatvorima, čije je oslobađanje grupa zahtijevala kao dio dogovora.

Mirovni plan

Taoci bi mogli biti oslobođeni ubrzo nakon potpisivanja sporazuma, a Hamas bi dobio više vremena za utvrđivanje imena preostalih talaca, njihove lokacije i zdravstvenog stanja, rekli su posrednici.

"Dogovor o razmjeni zatvorenika zahtijeva obje strane, te stoga neprijatelj mora donijeti političku odluku kako bi se postigao ključni sporazum," rekao je Hamas u izjavi za The Wall Street Journal.

Posljednji krug pregovora o primirju zaustavio se zbog Netanyahuovih zahtjeva da izraelske snage ostanu u strateškim koridorima u Gazi. Ostala sporna pitanja uključivala su da li bi prekid borbi bio privremen ili postao trajan, kako osigurati granicu između Gaze i Egipta, te izraelsku mogućnost provjere Palestinaca koji se vraćaju u sjevernu Gazu. Ostala pitanja su bila koji palestinski zatvorenici bi bili odobreni za oslobađanje i broj živih talaca koji bi bili oslobođeni.

Netanyahu je, odgovarajući na pitanje novinara o tome da li je spreman odustati od izraelskog prisustva u koridoru Filadelfija kako bi olakšao postizanje dogovora, rekao da taj koridor treba ostati pod izraelskom kontrolom.

Izraelski pregovarači trenutno traže oslobađanje više talaca u prvoj fazi primirja, ali su pristali na postepeno povlačenje iz koridora Filadelfija. Izrael je posrednicima rekao da je spreman premjestiti izraelske snage u druge dijelove Gaze, ali je odbio zahtjev da ograniči svoje prisustvo u drugim dijelovima, uključujući sjevernu Gazu.

Izrael kaže da se sada u Gazi nalazi 96 talaca, većinom Izraelaca. Oni uključuju dvostruke državljane i najmanje 30 talaca za koje je Izrael zaključio da više nisu živi.

Mjeseci diplomatskih napora predvođenih SAD-om za postizanje dogovora o zaustavljanju nasilja i oslobađanju preostalih talaca zastali su zbog dubokih nesuglasica o tome mogu li izraelske trupe ostati u Gazi i da li bi trebalo da dođe do trajnog prekida borbi. Jedini dogovoreni prekid borbi desio se krajem novembra prošle godine.

Arapski pregovarači vjeruju da bi nakon postizanja početnog primirja bilo teško za Izrael da ponovo pokrene rat u Gazi.