Nesreća u kojoj je poginulo više od 70 ljudi, od kojih 131 Iranac, još više je zategnula odnose između dvije bliskoistočne supersile, koji se u posljednje vrijeme nalaze na ionako nezavidnom nivou.
"Saudijci bi trebali preuzeti odgovornost za ovaj incident. Moraju priznati kako je loša organizacija i neprikladno ponašanje njihove vlasti dovelo do ove katastrofe", rekao je iranski vođa Ayatollah Ali Khamenei.
Kritike na račun saudijskih vlasti uputio je i predsjednik Irana Hassan Rouhani, koji smatra da se nesreća možda ne bi dogodila da Saudijska Arabija nije "svoje najiskusnije vojnike poslala u Jemen kako bi se borili protiv jemenskog naroda". Naime, saudijske trupe u Jemenu se bore protiv Houthi pobunjenika, koje Iran navodno finansira. Mnogi ovaj sukob smatraju de facto ratom između Saudijske Arabije i Islamske Republike Irana, na teritoriji Jemena.
Mišljenje svojih vođa dijele i sami građani Irana, koji su se nakon džuma-namaza skupili u Teheranu noseći natpise i uzvikujući parole usmjerene protiv Saudijske Arabije i njenih vlasti.
Izjave iranskih vođa naišle su na negodovanje saudijske javnosti. Mnogi su putem društvenih mreža osudili ponašanje iranskih vođa, a na Twitteru se pojavio hashtag "IranKillsPilgrims", u prijevodu "Iran ubija hodočasnike".
Naime, veliki broj Saudijaca uvjeren je kako su "iranske bande" namjerno ignorirale sigurnosne upute koje su im dale saudijske vlasti, kako bi izazvale nesreći i "potpalile vatru sektaštva", kako je pisalo na jednom prosaudijskom Twitter nalogu.
Stručnjaci pretpostavljaju kako će ovaj incident imati i veliki utjecaj na odnose unutar Saudijske kraljevske porodice, s obzirom na medijske navode o sve učestalijim sukobima unutar porodice od kada je u januaru ove godine na vlast došao kralj Salman.