Šokantna odluka suda u SAD-u: Oralni seks nije silovanje ako je osoba u nesvijesti zbog alkohola
Jednoglasna odluka apelacionog suda pokrenula je lavinu opravdanog bijesa javnosti koja smatra da je sud svojom odlukom krivicu silovanja prebacio na žrtvu. S druge strane, pravni eksperti i žrtvini advokati smatraju da je problem znatno veći – pokazano je da se zakonodavstvo i trenutna shvatanja pojma silovanja u mnogo čemu mimoilaze.
Slučaj uključuje 17-godišnjaka koji je bio optužen za silovanje 16-godišnjakinje. Optuženi je zajedno sa djevojčicom i nekoliko drugih osoba konzumirao alkohol u parku u Tulsi. Kada je grupa shvatila da se 16-godišnjakinja napila i da gubi svijest, odlučeno je da je optuženi i još jedna osoba odvezu autom do bakine kuće. Kako djevojka ni dalje nije pokazivala znakove oporavka, odlučeno je da je odvezu u bolnicu.
Tamo je registrovan udio alkohola u krvi iznad 0,34 promila. Nad njom je izvršen i test kako bi se potvrdio eventualni seksualni kontakt koji je i potvrđen pronalaskom DNK optuženog oko usta i na nozi.
On je tada rekao policiji kako je 16-godišnjakinja pristala na oralni seks, ali ona je dala izjavu u kojoj tvrdi kako se ne sjeća ničega nakon boravka u parku. Shodno tome, protiv 17-godišnjaka je podignuta optužnica za silovanje, odnosno "nasilnu oralnu sodomiju".
Ipak, sudija je odbacio slučaj, nakon čega je sve proslijeđeno apelacionom sudu koji je opet krajem marta odlučio da se zakon ne odnosi na žrtve intoksikovanu alkoholom.
"Nasilna sodomija se ne može desiti ukoliko je osoba intoksikovana i bez svijesti u vrijeme kada se desila oralna kopulacija", kaže se u odluci suda u kojoj nadalje stoji kako postoji nekoliko situacija u kojima se sila upotrebljava, ali da gubitak svijesti zbog alkohola nije jedna od njih.
Tužitelj Benjamin Fu nema riječi kada je u pitanju nesvakidašnja odluka apelacionog suda.
"Značenje pojma 'nasilna oralna sodomija' uključuje iskorištavanje osobe koja nije u stanju dati pristanak. Ne vjerujem da je iko, do današnjeg dana, vjerovao kako je ovaj čin dvosmislen ili čak legalan. Nisam mislio da ovaj zakon ima logičku rupu, a sud je sada odlučio da je ima", rekao je Fu dodavši da je fokus na razlog intoksikacije žrtve uzrokovao da se krivica prebaci na nju.
Također, nemali broj pravnih stručnjaka smatra da apelacioni sud nije kriv te da umjesto toga, ovaj slučaj treba biti primjer i razlog da se zakoni u Oklahomi što prije nadograde u skladu sa vremenom u kojem živimo.