"Katalonskoj vladi sam privatno rekao da računa na svu podršku naše vlade i države kako bi se pomoglo žrtvama, što prije uspostavila sigurnost građana te priveli pred sud odgovorni za ovaj barbarizam", izjavio je na konferenciji za medije predsjednik Rajoy, javlja agencija Hina.
U Barcelonu je stigao s potpredsjednicom vlade Sorayom Sáenz de Santamaría i ministrom unutarnjih poslova Juanom Ignaciom Zoidom.
"Protiv terorizma smo odnijeli puno pobjeda. Ovaj put ćemo, Španci, također pobijediti", rekao je predsjednik vlade desnog centra referirajući se na višedesetljetni sukob s baskijskom separatističkom grupom ETA koja je u aprilu predala oružje.
"Znamo da se teroriste pobjeđuje insitucionalnom ujedinjenošću i policijskom suradnjom. Nikada ne zaboravimo kako je Španija jedan ujedinjeni narod u vrijednostima zbog kojih smo ponosni - demokraciji, slobodi i ljudskim pravima", izjavio je Rajoy koji je na vlasti od 2011. godine. Napad u glavnom katalonskom gradu Barceloni dogodio se 45 dana prije najavljenog referenduma o nezavisnosti sjeveroistočne pokrajine Katalonije. Katalonska vlada 1. oktobra namjerava organizirati referendum za kojeg španski Ustavni sud i Rajoyeva vlada kažu da je nezakonit.
U četvrtak oko 17:20 sati je kombi, jureći avenijom La Rambla, jednom od turistički najatraktivnijih ulica u centru Barcelone, pregazio više desetaka prolaznika. Prema posljednjim podacima poginulo je 13 osoba a više od 100 ih je ranjeno. Odgovornost za napad preuzela je Islamska država.
Napad je izvršila jer Španija sudjeluje u međunarodnoj koaliciji protiv nje, istaknula je kasno navečer Islamska država. Proglašeni kalifat u Siriji i Iraku posljednjih sedmica bilježi značajne teritorijalne gubitke.
Katalonska policija je saopćila kako su dvojica muškaraca povezani s napadom uhapšena, a da je vozač kombija u bijegu. Jedan muškarac je ubijen u odvojenom incidentu kada je drugim kombijem pogazio dvojicu policajaca na kontrolnoj tački.
U Španiji je od 2015. godine, i napada u Parizu, podignuta uzbuna od mogućeg terorizma na nivo 4 od maksimalnih 5. Ona uključuje pojačanu kontrolu aerodroma, kolodvora i drugih mjesta većih okupljanja.
Barcelona je grad s najviše turista a ovaj mjesec se mnogi nalaze na odmorima ondje.
Jedan od uhapšenih muškaraca je marokanskog porijekla a drugi je iz španske enklave Melille na sjeveru Afrike, saopćila je katalonska policija.
U susjednom Maroku, čija vlada surađuje s Madridom na suzbijanju terorizma, mnogi smatraju Melillu i Ceutu okupiranim područjima.
Katalonija je jedan od dijelova Španije s najbrojnijom muslimanskom zajednicom.
Islamska zajednica u Španiji osudila je napad u Barceloni.
"Katalonija je bila zemlja mira, ne dopustimo da jedna manja grupa završi s onime kakvi smo stoljećima", rekao je katalonski predsjednik Carles Puigdemont.
Gradonačelnica Barcelone, Ada Colau, bila je oštrija. "Kukavice koje su htjele posijati strah neće uspjeti", istaknula je.
Posljednji teroristički napad u Španiji, pripisan je militantima, dogodio se u Madridu u podzemnoj željeznici u martu 2004. godine. Tada su poginule 192 osobe. Napad se dogodio tri dana prije općih izbora u Španiji na kojima je Narodna stranka desnog centra izgubila vlast, a pobijedila Španska socijalistička radnička stranka (PSOE). Španija je do tada bila saveznik SAD-a i Velike Britanije u invaziji i okupaciji Iraka.
Od početka ove godine u Španiji je uhapšena 51 osoba povezana s džihadističkim grupama i širenjem njihovih ideja, dok je tokom 2016. uhapšeno 69 takvih osoba.