Konflikti zapadne Sahare
0

Španski premijer posjetio Maroko nakon jednogodišnje diplomatske krize u regiji

S. Š. U.
Foto/ EPA: Španski premijer Pedro Sanchez
Foto/ EPA: Španski premijer Pedro Sanchez
Kralj Maroka Mohamed VI ugostio je španskog premijera u četvrtak u značajnoj posjeti kojom je okončana jednogodišnja diplomatska kriza, nakon što je Madrid napustio stajalište neutralnosti u sukobu u zapadnoj Sahari, zaokretu koji je razljutio Alžir.

Premijer Pedro Sanchez i ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares dočekani su crvenim tepihom na glavnom aerodromu u Rabatu prije nego što su krenuli na razgovore s kraljem nakon čega je uslijedio iftar.

Cilj posjete je povući crtu ispod velikog sukoba između dvije zemalje.

No, potez odustajanja od dugotrajne neutralnosti Španije u zapadnoj Sahari izazvao je domaću reakciju, a španski parlament osudio je jučer takav potez.

Diplomatska kriza počela je prije godinu dana kada je Madrid dopustio Brahimu Ghaliju, vođi Fronte Polisario koja traži neovisnost za teritorij zapadne Sahare, da se liječi od koronavirusa u španskoj bolnici.

Maroko, koji Ghalija optužuje za ratne zločine, vidi regiju zapadne Sahare kao sastavni dio kraljevstva i kao vrlo osjetljivo pitanje sigurnosti i nacionalnog ponosa.

Pustinjski teritorij može se pohvaliti bogatim atlantskim ribarskim vodama, izvorima fosfata i putem do unosnih tržišta u zapadnoj Africi.

Maroko je vodio žestoki rat s Polisariom, nacionalističkom organizacijom koja se zalaže za separatizam, nakon što su se španske kolonijalne snage povukle 1975. godine.

Taj potez Španije, koji se nadaleko smatra pobjedom Maroka, razbjesnio je njenog regionalnog rivala Alžir, koji dugo podržava Polisario i također isporučuje ogromne količine prirodnog gasa Španiji.

Alžir je prošlog mjeseca opozvao svog veleposlanika iz Madrida u znak protesta zbog te odluke, a državni energetski div Sonatrach upozorio je u petak da bi mogao povećati cijenu svoje prodaje plina Španiji.

"Španija i Maroko započinju novu fazu temeljenu na stalnoj komunikaciji, transparentnosti, međusobnom poštovanju i potpisanim sporazumima. Odgovorno se suočavamo s ovim historijskim trenutkom, koji će doprinijeti osiguranju interesa, stabilnosti i integriteta obje zemalje", napisao je Sanchez na svom Twitter profilu te se suočio s negativnom domaćom reakcijom zbog ovog poteza.