Imaju nekoliko prednosti
19

Špijunski baloni su se počeli koristiti u 18. stoljeću, a upotrebljavaju se i danas - zašto

B. R.
Balon za koji su Amerikanci tvrdili da je kineski špijunski balon (Screenshot: Twitter)
Balon za koji su Amerikanci tvrdili da je kineski špijunski balon (Screenshot: Twitter)
Sjedinjene Američke Države su jučer uništile ono za šta tvrde da je špijunski balon koji je bio u njihovom zračnom prostoru. Šta su to špijunski baloni?
Postoje od kasnog 18. stoljeća i njima se mogu provesti aktivnosti po nižim troškovima, nego onda kada se za provođenje tih aktivnosti koriste sateliti. Osim toga, mogu nositi više tereta nego dronovi. Kreću se vrlo visoko, iznad komercijalnog zračnog saobraćaja i na velikim udaljenostima. Pri tome ne postoji potreba da se pune gorivom.

"To je napomena protuzračnoj odbrani SAD-a da je to danas balon, a sutra krstareći projektil", izjavio je Tom Karako, viši saradnik američkog Centra za strateške i međunarodne studije (Center for Strategic and International Studies).

Prema njegovim riječima, na kineskom balonu, uočenom ranije ove sedmice, mogla bi biti kamera ili uređaj za praćenje elektronskih signala, što se odnosi i na mobilnu mrežu.

Osim cijene, još jedna prednost špijunskih balona u odnosu na satelite jeste što mogu lebdjeti iznad određene tačke od orbitalnog prolaza za satelite. Za balone je lakše tvrditi da je riječ o civilnim letećim objektima koji su slučajno ušli u tuđi zračni prostor. Podsjećamo, Kinezi su uvjeravali da je riječ o balonu koji se uglavnom koristio u meteorološke svrhe. S druge strane, da je npr. riječ o kineskom dronu, onda bi bilo očigledno da ga je kineska vlada namjerno poslala.

Zvaničnik Ministarstva odbrane SAD-a (Pentagon), koji je tražio da njegov identitet ne bude otkriven, sredinom je ove sedmice izjavio da su špijunski baloni, kako je naveo, pregršt puta preletjeli kontinentalni dio SAD-a.

Kineski balon je primijećen iznad vojne baze Malmstrom, u saveznoj državi Montana, a u kojoj se nalaze silosi za interkontinentalne balističke rakete. Kako je konstatovao spomenuti zvaničnik, jasno je da se pokušava da baloni lete iznad bitnih lokacija, piše vanjskopolitički list Politico.

Pentagon je jučer saopćio da je na području Latinske Amerike uočio još jedan balon za koji smatraju da je kineski špijunski balon.