Sve veća nervoza
42

Šta ako pobijedi Trump? U Evropi već razmišljaju o alternativi NATO-u

F. H.
Multinacionalni korpus Sjeveroistok
Multinacionalni korpus Sjeveroistok
Parlamentarci Evropske unije i najviši sigurnosni dužnosnici raspravljali su iza zatvorenih vrata o mogućnosti stvaranja alternative NATO-u

Razgovori dolaze dok bivši američki predsjednik Donald Trump prijeti smanjenjem potrošnje za odbranu i prestankom poduzimanja preventivnih koraka koji bi odvratili ruskog predsjednika Vladimira Putina od širenja ukrajinskog rata na zapad, prema ostatku Evrope.

"Svima je jasno: bio Trump ili Biden, zemlje u EU-u moraju se udružiti i pojačati svoju sigurnosnu igru. To je domaća zadaća”, izjavila je Hannah Neumann, njemačka zastupnica u Evropskom parlamentu, piše američki list The Washington Post.

Novinski izvještaj ističe da je postojao osjećaj nelagode među najvišim evropskim dužnosnicima na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji (MSC), kao što je rekao republikanski senator iz Ohija JD Vance koji podržava Trumpa tokom događaja u hotelu Bayerischer Hof da bi Trumpova administracija mogla pokrenuti razgovore s ruskom vladom i povući se iz Evrope.

“Problem s Evropom je taj što sama ne pruža dovoljno odvraćajućeg faktora. Mislim da je američki sigurnosni pokrivač dopustio atrofiju evropske sigurnosti”, rekao je Vance publici na događaju.

Čak je rekao da ruski predsjednik Putin ne prijeti Evropskoj sigurnosti.

"Ne mislim da je Vladimir Putin egzistencijalna prijetnja Evropi. A u mjeri u kojoj jest, (to pokazuje da) Evropa mora preuzeti agresivniju ulogu u vlastitoj sigurnosti. Činjenica da je on loš momak ne znači da se ne možemo uključiti u osnovnu diplomatiju i dati prednost američkim interesima”, rekao je Vance, a prenosi The Washington Post.

Ali njihove brige potaknuo je komentar koji je Trump dao tokom predizbornog skupa ranije ovog mjeseca. Trump je svojim pristašama rekao da će ohrabriti Rusiju da čini što god žele” članicama NATO-a koje ne troše dovoljno na odbranu.

Nakon što su ti komentari izneseni, evropski su dužnosnici iza zatvorenih vrata raspravljali o mogućnosti izgradnje nadopune NATO-a na cijelom kontinentu. Djelovao bi u saradnji s američkim sigurnosnim jamstvima, ali u slučaju da američka jamstva budu povučena, poslužit će kao vjerodostojna alternativa.

"Kada bivši i možda budući vođa slobodnog svijeta kaže da bi sjedio i vidio kako će Rusija napasti NATO saveznike, moramo ponovno razmisliti o tome kako bi mogla izgledati američka predanost Evropi i Ukrajini. Moramo se nadati najboljem, ali moramo se pripremiti za najgore”, citirale su novine riječi visokog sigurnosnog dužnosnika EU-a.

Dužnosnik je također rekao da to znači odustajanje od podrške Ukrajini i dopuštanje Putinu da destabilizira regiju.

U ovom trenutku ove su rasprave zapele u starim nesuglasicama. Francuska i Njemačka se ne slažu tko će snositi ekonomski teret. Istočnoevropske nacije sumnjaju u predanost Zapadne Europe ruskoj prijetnji. Postoji neizvjesnost i oko uspostave kontinentalnog nuklearnog štita, a ono što više zabrinjava je da bi takav štit i dalje blijedio u usporedbi s ruskim arsenalom u nuklearnom sukobu.