Nevjerovatan scenarij
15

Šta bi se desilo ako bi Donald Trump i Kamala Harris imali isti broj elektora?

N. Ž.
Američki glasači mogli bi "podijeliti" elektorski kolegij (Foto: EPA-EFE)
Američki glasači mogli bi "podijeliti" elektorski kolegij (Foto: EPA-EFE)
U SAD-u se danas održavaju predsjednički izbori, a Amerikanci mogu birati između Donalda Trumpa, kandidata Republikanske stranke, i Kamale Harris, kandidatkinje Demokratske stranke.

Kao što je poznato, SAD ima sistem po kojem se ne gleda koji kandidat ima više glasova na nivou cijele države, već "elektorski kolegij" (electoral college, engl.).

Ukupno postoji 538 elektora, koji su podijeljeni na 50 država, te Distrikt Kolumbija gdje se nalazi glavni grad SAD-a Washington.

Postoji scenarij po kojem oba kandidata imaju po 269 elektora, odnosno gdje bi došlo do izjednačenog rezultata.

To se nije desilo u modernoj američkoj historiji, posebno otkad se efektivno bira između dvoje kandidata, ali i za to Ustav SAD-a ima predviđeno rješenje.

Kada bi došlo do podjele elektora, američki Kongres bi imao finalnu riječ. U Predstavničkom domu bi se birao predsjednik, dok bi Senat birao potpredsjednika.

Međutim, u Predstavničkom domu ne bi glasali predstavnici, kojih ima 435, već bi savezne države imale po jedan glas, kojeg bi odlučivali zastupnici iz te savezne države.

Potrebno je 26 država za izbor predsjednika, a tačno taj broj trenutno kontrolišu republikanci.

U Senatu bi svaki član glasao zasebno, a tu većinu imaju demokrate.

Drugim riječima, moguć je pomalo nevjerovatan scenarij gdje bi predsjednik bio Donald Trump, a njegov zamjenik Tim Walz.

Ipak, kao što je rečeno, ovo se nije desilo u modernoj američkoj historiji i jako je teško da se brojevi "usklade" kako bi došlo do ovog scenarija.