Šta je bolje za rješavanje problema Ujgura u Kini: Strogost Trumpa ili mudrost Bidena?
Trumpova administracija je u proteklom periodu poduzela određene akcije kažnjavanja Kine zbog kršenja ljudskih prava u Xinjiangu što je Donaldu Trumpu donijelo obožavatelje unutar ujgurske zajednice.
On je u junu potpisao ujgurski Zakon o ljudskim pravima kojim se kineska vlada osuđuje zbog "grubih kršenja ljudskih prava etničkih muslimana u Xinjiangu". Mjesec dana kasnije je američka vlada najavila sankcije najvišim zvaničnicima vladajuće Komunističke partije u ovoj pokrajini, a u septembru je u SAD-u zabranjena roba koja je navodno proizvedena prisilnim radom Ujgura i drugih muslimanskih manjina u Kini.
Stručnjak za ovu pokrajinu i postdoktorski istraživač sa Univerziteta u Koloradu Darren Byler smatra da Trump ne razumije uistinu politiku ljudskih prava, nego da je na ujgursku situaciju gledao kao na nešto što se može iskoristiti u pregovaranju, piše CNN.
I zaista, Trump je u intervjuu za Axios u junu 2020. rekao da je privremeno obustavio izricanje sankcija Xinjiangu kako bi pomogao sklapanje trgovinskog sporazuma s kineskom vladom ranije ove godine. Bivši savjetnik Trumpove administracije za nacionalnu sigurnost John Bolton čak tvrdi da je Trump podržao pritvorske centre prilikom razgovara s predsjednikom Kine na sastanku G20 u junu 2019. godine.
Jedna od ujgurskih izbjeglica iz Kine tvrdi da je, iako u početku nije bio pristalica Trumpa, on jedini kandidat koji je dovoljno jak da izvrši pritisak na Kinu da okonča represiju nad Ujgurima u Xinjiangu.
Budući da Peking ne pokazuje tragove promjene kursa, neki Ujguri koji žive u inostranstvu kažu da bi globalna kampanja koju je predvodila američka vlada mogla biti njihova najbolja šansa u svrgavanju kineskog predsjednika Xi Jinpinga i njegove vlade.
"Da je ostatak slobodnog svijeta učinio ono što je učinila američka vlada, kineska komunistička vlada možda bi preispitala svoju genocidnu politiku u ujgurskoj regiji", rekao je Elfidar Hanim, sekretar američkog udruženja Ujgura sa sjedištem u Washingtonu.
Ipak, postoje znakovi da bi i Biden, ako bi bio izabran za novog američkog predsjednika, držao do ovog problema kao i Trump. Tokom kampanje, iz Bidenovog tima su saopćili da kineske akcije u regiji Xinjiang smatraju "genocidnim".
Neki stručnjaci za Xinjiang i ujgurski prognanici ukazuju na to da je Biden spremniji i sposobniji da radi s drugim državama na izgradnji koalicije protiv kineske vlade. Drugi se plaše da on ne bi bio dovoljno oštar prema Pekingu.
Ono oko čega se slažu jeste da treba učiniti više kako bi kineska vlada bila odgovorna.